Քաղաքական 10:30 29/05/2024 Հայաստան
«Բերետավորների պահվածքը քաղաքացիների հանդեպ և Վեհափառի հետ կապված միջադեպը միաժամանակ խոսում է իշխանության պանիկայի ու նաև աննորմալ քայլերի հակվածության մասին։
Սրան պետք է լուրջ վերաբերվել։ Անհրաժեշտ են հստակ ձևակերպումներ.
1. Բերետավորների համակարգը գտնում է բանդայի վերածվելու ճանապարհին։
2. Միջադեպը Վեհափառի կամ եկեղեցու հանդեպ չէր, այլ՝ մոտ 2.8 մլն ՀՀ-ում ապրողների, ու մոտ 8 մլն հայի հանդեպ։ Հարցին պետք է նայել այս տեսանկյունից, և ուժերի հարաբերակցությունը դրանով փոխվում է։ Եկեղեց Անհնար է մասնակցել պատարագների, ծեսերի, խնկարկումների, կնունքների անգամ պարզապես մտնել եկեղեցի ու լուռ կանգնել անկյունում ու չվիրավորվել երեկվա տեսարանից։ Միլիոնավոր մարդիկ անձնապես վիրավորված են։ Սա չի մարսվելու, չի ներվելու։ Սա միլիոնավոր մարդկանց վերաբերմունքն է։
3. Չափազանց կարևոր է ազդեցիկ հայերի հստակ հրապարակային վերաբերմունքը(Հայաստանից, Արևմուտքից, Ռուսաստանից, աշխարհի բոլոր ծայրերից) և հստակ խոսքը ուժայիններին՝ ղեկավարներից մինչև բերետավոր։ Այս անմարդկային պահվածքը ֆիքսվում է, անհատապես բոլորինը։
4. Հանրային տարբեր շրջանակաների կողմից ուժայիններին և բերետավորներին ուղղված հստակ ուղերձներ՝ դասախոսներ, մանկավարժներ, մշակույթի, արվեստի գործիչներ, մարզիկներ, բժիշկներ և այլն։ Մեծացնել հանրային ճնշումը։ Սա բնականորեն արդեն տեղի է ունենում, և պետք է  ավելի համակարգված դարձնել, որպեսզի մարդկանց արձագանքը տեղ հասնի։
5. Հրաժարականներ՝ ՆԳՆ համակարգից։ ՆԳ բարձրաստիճանների հրաժարականները հենց այս պահին կարող են փրկել նրանց դեմքը և փոխել հանրային տրամադրությունները նրանց հանդեպ։ Ի վերջո, նրանք սովորական մարդիկ են, հետո նոր միայն՝ պաշտոնյաներ և ուզում են հետագայում նույնպես ապրել որպես մարդ։ Իսկ այդ հետոն մոտ է։
6. Մշակել քայլեր, որոնք կդժվարացնեն, էապես կփոքրացնեն իշխանության հիմնական հենարանի՝ բերետավորների կիրառման հնարավորությունները։
7. Կա ռիսկ, որ իշխանության խմբակը կարող է գնալ ոչ ֆորմալ խմբավորումների ձևավորմանը՝ բախումների ու այլ նպատակով։ Այստեղ շատ կարևոր է իրավապահ համակարգի պատասխանատու անձանց ու միավորների պետականամետ ու մասնագիտական պահվածքը։ Սա որևէ կերպ չի կարելի թույլ տալ»։

Политика 14:18 29/05/2024 Армения
Ваге Оганнисян: Отставки высокопоставленных чиновников МВД именно в этот момент могут спасти их репутацию
«Поведение «беретов» (Спецназ Полиции Армении. – Ред.) в отношении граждан и связанный с католикосом всех армян Гарегином Вторым инцидент говорят одновременно как о панике властей, так и об их склонности к ненормальным шагам.
К этому следует отнестись серьезно. Нужны четкие формулировки.
1. Система носящих береты полицейских находится на пути превращения в банду.
2. Инцидент был направлен не против Патриарха или Церкви, а против порядка 2,8 млн человек, проживающих в РА, и порядка 8 млн армян, в целом. Вопрос следует рассматривать с этой точки зрения, и тогда соотношение сил меняется.
Невозможно участвовать в церковных литургиях, обрядах, крещениях или даже просто посещать церковь, стоять молча в углу, и не оскорбиться из-за вчерашней сцены. Миллионы людей оскорблены лично. Это не сойдет с рук, этому нет прощения. Такова позиция миллионов людей.
3. Чрезвычайно важна четкая публичная позиция влиятельных армян (из Армении, с Запада, России, со всех уголков мира) и четкое обращение к силовикам – от руководства до рядового. Их бесчеловечное поведение фиксируется.
4. Четкие месседжи, адресованные силовикам и «беретам», представителями разных слоев общества: преподавателями, педагогами, деятелями культуры и искусства, спортсменами, врачами и т.д.. Усиление общественного давления. Это уже происходит естественным образом, но процесс следует систематизировать, чтобы отклик людей дошел до адресата.
5. Отставки – в системе МВД. Отставки высокопоставленных чиновников МВД именно в этот момент могут спасти их репутацию и изменить общественные настроения в их отношении. В конце концов, они обычные люди и уже потом чиновники, и в дальнейшем тоже хотят жить как люди. А это «дальнейшее» уже близко.
6. Разработать шаги, которые затруднят, существенно сократят возможность использования основной опоры власти – «беретов».
7. Существует риск того, что правящая группа может пойти на создание неформальных группировок – с целью столкновений и иных действий. Здесь очень важно прогосударственное и профессиональное поведение ответственных лиц правоохранительной системы и единиц. Этого ни в коем случае допустить нельзя».