Իրավունք 17:00 31/05/2024 Հայաստան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահ է, դատախազությունը կբողոքարկի Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի այսօրվա կայացրած որոշումը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, արդարացրեց Սերժ Սարգսյանին, գործով անցնող Գևորգ Հարությունյանին, գործարար Բարսեղ Բեգլարյանին։ Սերժ Սարգսյանի ու Բարսեղ Բեգլարյանի գույքերի վրա դրված կալանքը վերացվել է։
«Այդպես չէ, որ այս որոշումով ես շատ երջանկացել եմ կամ եթե այլ որոշում լիներ, ողբերգություն ապրեի։ Նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վաղեմության ժամկետը լրացել էր։
Առաջին հերթին ինձ համար սա բարոյական նշանակություն ունի։ Երկրորդ, եթե առաջին ատյանի դատարանը մեղադրական վճիռ կայացներ, ապա  գոյություն ուներ երկրորդ ատյան, վճռաբեկ դատարան, այլ դատական հաստատություններ։ Բոլոր տեղերում պետք է պայքարեինք, գոնե փորձեինք  բարոյական վնասը, որ ինձ, մեզ, իմ գործընկերներն հասցրել են, ինչ-որ չափով մեղմենք։ Իհարկե, անհնար է ամբողջովին հետևանքները վերացնել։
Որոշակի նյութական պատասխանատվության խնդիր էր մնում։ Ամբողջ հարցն այն է, որ ես շատ նյութական միջոցներ չունեմ, եղածը բոլորին հայտնի է»,- ասաց Սարգսյանը։

Право 17:20 31/05/2024 Армения
Третий президент Армении Серж Саргсян в беседе с журналистами 31 мая выразил уверенность, что Генпрокуратура обжалует сегодняшний оправдательный вердикт, вынесенный по его делу Уголовным судом общей юрисдикции Еревана.
Уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна немногим ранее огласил вердикт по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна, предпринимателя Барсега Бегларяна («Флеш»),  бывшего начальника Управления растениеводством министерства сельского хозяйства РА Геворка Арутюняна. Согласно вердикту суда, все они были оправданы на основании отсутствия состава преступления. Суд также снял арест с имущества Сержа Саргсяна и Барсега Бегларяна.
«Не скажу, что это решение сильно осчастливило меня, или другое решение стало бы для меня трагедией.  Также с учетом того обстоятельства, что срок давности истек.
Прежде всего, это имеет для меня моральное значение. Во-вторых, если бы суд первой инстанции вынес обвинительный приговор, то остаются еще Апелляционный и Кассационный суды, другие инстанции. Мы бы боролись во всех инстанциях, чтобы попытаться хотя бы смягчить в какой-то степени тот моральный ущерб, который нанесли мне, моим коллегам. Конечно, полностью устранить последствия невозможно.
Оставался вопрос определенный материальной ответственности. Вся проблема в том, что у меня нет больших материальных ресурсов, все знают, что у меня есть», – сказал Серж Саргсян.