Իրավունք 17:36 07/06/2024 Հայաստան
Բոննում ցուցարարներն իրենց բողոքն են արտահայտում COP29-ը հյուրընկալելու միջոցով Ադրբեջանի մաքրագործվելու դեմ
Մի խումբ ակտիվիստներ բողոքի ակցիայի ընթացքում  կոչ են արել  Ադրբեջանի կառավարությանն անհապաղ ազատ արձակել Բաքվում ապօրինաբար կալանքի տակ պահվող հայ քաղբանտարկյալներին, այդ թվում՝ ձեռներեց և բարերար Ռուբեն Վարդանյանին:
Այսօր կայացած բողոքի ակցիայի ժամանակ նրանք դիմել են  Բոննում  հավաքված՝ «Կլիմայի փոփոխության մասին» ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի մասնակից երկրների պատվիրակներին՝ կոչ անելով դեմ հանդես գալ այս տարեվերջին COP29-ի՝ Ադրբեջանում անցկացմանը։  Ադրբեջանի կառավարությունը հայտարարել է, որ COP29-ը նվիրված է լինելու խաղաղությանը, մինչդեռ դա անհնարին է, քանի դեռ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուս հայ բանտարկյալները շարունակում են պահվել Բաքվի բանտախցերում: Ձևացնել, թե դա այդպես չէ, կնշանակի, որ Ադրբեջանը շարունակում է հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանության իրականացումը, նշել են ակցիայի մասնակիցները։
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ խորհրդականը վերլուծելով 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի հարձակումները, երբ ձերբակալվեց  նաև Ռուբեն Վարդանյանը,  ահազանգել է աշխարհին «ցեղասպանության և դրա հետ կապված դաժան հանցագործությունների ռիսկի մասին»: Մասնակցելով և աջակցելով COP29-ին, քանի դեռ հայ բանտարկյալները գտնվում են անօրինական կալանքի տակ, աշխարհը թույլ է տալիս Ադրբեջանին մաքրագործել  իր հանցագործությունները,  որոնք չեն սահմանափակվում միայն հայերի դեմ  կատարվածով, այլև իրականցվում են նաև սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Human Rights Watch-ի զեկույցի համաձայն՝   «վերջին մեկ տարում  առնվազն 25 անկախ լրագրող և քաղաքացիական ակտիվիստ է ձերբակալվել  և նրանք  բոլորը դեռ բանտում են»:
COP29-ի մոտենալը՝ FreeArmenianPrisoners շարժումը և նրա աջակիցներն ու գործընկերները կշարունակեն բարձրաձայն ուշադրություն հրավիրել ադրբեջանական կառավարության անօրինական գործողությունների վրա և կոչ անել լրատվամիջոցներին՝ իրազեկելու բոլոր  հայ բանտարկյալների և հայ ժողովրդի տառապանքների մասին:
Այս ջանքերը համակարգելու համար FreeArmenianPrisoners-ը ստորագրություններ է հավաքում առցանց պահանջագրի միջոցով՝ կոչ անելով ազատ արձակել բանտարկյալներին։
Բողոքի ցույցերի մասին
Հունիսի 7-ին Բոննում նախատեսված  համատեղ գործողությունները համակարգում են FreeArmenian Prisoners շարժման, Գերմանահայերի կենտրոնական խորհրդի (ZAD), Սպառնալիքի տակ գտնվող անձանց հանրույթի (GfbV), Մարդու իրավունքների միջազգային ընկերակցության (ISHR) և «Ճանաչումը՝ ցեղասպանության դեմ՝ հանուն միջազգային փոխըմբռնման» (AGA) աշխատանքային խմբի ակտիվիստները:
Բոլոր կազմակերպությունները միանում են 23 հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու և Ադրբեջանի կողմից COP29-ի անցկացումը բարձրաձայն ու հրապարակային կերպով քննադատելու կոչերին։

В Бонне демонстранты выражают свой протест, призывая не позволить Азербайджану обелить себя принятием СОР29
Группа активистов в ходе акции протеста в Бонне призвала правительство Азербайджана незамедлительно освободить незаконно удерживаемых под стражей в Баку армянских политзаключённых, в том числе, предпринимателя и филантропа Рубена Варданяна.
Во время состоявшейся сегодня акции протеста они обратились к собравшимся в Бонне делегатам Рамочной конвенции ООН об изменении климата, призвав выступить против проведения в конце этого года СОР29 в Азербайджане. Правительство Азербайджана заявило, что СОР29 будет посвящена миру, между тем это невозможно, поскольку Рубен Варданян и другие армянские заключённые продолжают удерживаться в тюремных камерах в Баку, и делать вид, что это не так, будет означать, что Азербайджан продолжает реализацию геноцида против армянского народа, отметили участники акции.
Специальный советник ООН по вопросам предотвращения геноцида, проанализировав нападения Азербайджана в сентябре 2023 года, когда был арестован также Рубен Варданян, сигнализировал миру о «риске геноцида и связанных с этим жестоких преступлений». Участвуя и содействуя СОР29, в то время как армянские заключённые находятся под незаконным арестом, мир позволяет Азербайджану обелить свои преступления, которые не ограничиваются только тем, что совершено против армян, но и осуществляются также в отношении собственного народа. Согласно отчёту Human Rights Watch «в течение последнего года по крайней мере 25 независимых журналистов и гражданских активистов арестованы, и все они ещё в тюрьме».
Приближение СОР29: движение FreeArmenianPrisoners и его сторонники и партнёры продолжат привлекать пристальное внимание к незаконным действиям азербайджанского правительства и призывать средства массовой информации сообщать о мучениях всех армянских пленных и армянского народа.
Для координации этих усилий FreeArmenianPrisoners собирает подписи посредством онлайн-петиции, призывая освободить удерживаемых Баку армянских пленных.
О демонстрациях
Намеченные на 7 июня 2024 года совместные акции координируют активисты рабочей группы движения FreeArmenian Prisoners, Германо-армянского центрального совета (ZAD), Общества защиты уязвимых народов (GfbV), Международной службы по правам человека (ISHR) и организации «Признание против геноцида – во имя международного взаимопонимания» (AGA).
Все организации присоединяются к призывам освобождения 23 армянских заключённых, а также гласного и публичного осуждения проведения Азербайджаном СОР29.