ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում քրեական հեղինակության սպանությունից
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ հունիսի 11–ին Երևանի Շինարարներ փողոցում տեղի ունեցած՝ 43–ամյա տղամարդու սպանության, ինչպես նաև 35–ամյա տղամարդու նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ հունիսի 11-ին՝ ժամը 23։17-ին, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնում քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Էստոնական փողոցում կրակոցներ են հնչում։
Նույն օրը՝ ժամը 23։53-ին, «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ իրենց մոտ բուժօգնության են տեղափոխվել Երևանի 35–ամյա բնակիչը՝ «պարանոցի շրջանի հրազենային վնասվածք» և 43–ամյա բնակիչը՝ «գլխի, մարմնի տարբեր հատվածների հրազենային վնասվածք» ախտորոշումներով։ Ավելի ուշ նշված բժշկական կենտրոնից հայտնել են, որ 43–ամյա տղամարդը մահացել է։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որտեղ՝ Երևան քաղաքի Շինարարներ փողոցում, միմյանց բախված վիճակում, կայանված են եղել «LAND CRUISER», «TOYOTA CAMRY», «OPEL ASTRA» և «TOYOTA COROLLA» մակնիշների ավտոմեքենաներ:
«LAND CRUISER» մակնիշի առջևի և հետևի հատվածներում հայտնաբերվել են կրակոցի հետևանքով առաջացած վնասվածքներ, իսկ սրահում արնանման նյութի հետքեր: «OPEL ASTRA» մակնիշի ավտոմեքենայի բեռնախցիկի հատվածում, ինչպես նաև դեպքի վայրում հայտնաբերվել են տարբեր տրամաչափի բազմաթիվ պարկուճներ և փամփուշտ:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի անհրաժեշտ միջոցառումներ, կատարվում են քննչական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձին (անձանց) ինքնությունը պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ։ Ոստիկանությանը տրվել են համապատասխան հանձնարարություններ։
Նախաքննության ընթացիկ արդյունքներից ելնելով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն հանդես կգա համապատասխան տեղեկատվությամբ։

Право 15:07 12/06/2024 Армения
Следственным управлением СК по Еревану ведется расследование для установления обстоятельств убийства 43-летнего мужчины и попытки убийства 35-летнего мужчины 11 июня на ереванской улице Шинарарнери. Пресс-служба Следственного комитета Армении представляет подробности.
Так, 11 июня в 23:17 в оперативный центр управления полиции МВД РА от гражданина поступило сообщение о стрельбе на улице Эстонакан.
В тот же день в 23:53 из Республиканского медицинского центра «Армения» поступило сообщение о том, что к ним поступили 35-летний житель Еревана с огнестрельным ранением в области шеи и 43-летний ереванец с огнестрельными ранениями в области головы и тела. Позже из МЦ сообщили, что 43-летний мужчина скончался.
По факту инициировано уголовное производство по п.7 ч.2 ст. 155, п.7 ч. 2 ст. 44-155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
Во время осмотра места происшествия были обнаружены столкнувшиеся на улице Шинарарнер автомобили «LAND CRUISER», «TOYOTA CAMRY», «OPEL ASTRA» и «TOYOTA COROLLA».
В передней и задней частях LAND CRUISER были обнаружены повреждения из-за выстрелов, а в салоне – следы, похожие на кровь. В багажнике OPEL ASTRA, а также на месте происшествия были обнаружены многочисленные гильзы и пули разного калибра.
Проводятся неотложные следственные и оперативно-розыскные действия, назначены соответствующие экспертизы. Полиции даны соответствующие поручения.
Как ранее сообщил сайт Shamshyan.com, скончавшийся – криминальный авторитет Сергей Григорян  по прозвищу «Фаз».