Քաղաքական 11:27 12/06/2024 Հայաստան
Համոզված եմ՝ ՀՀ և ՌԴ միջև դարավոր հարաբերությունները այսուհետ ևս կշարունակեն զարգանալ կառուցողական հունով. Փաշինյանը՝ Պուտինին
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինին՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ:
ՀՀ կառավարության հաղորդմամբ, Վլադիմիր Պուտինին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
Ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Ռուսաստանի Դաշնության ազգային տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ:
Ռուսաստանի նորագույն պատմության այս կարևոր օրը խորհրդանշում է ռուսաստանցիների ձգտումը` բացել քաղաքական նոր հանգրվան հարուստ պատմություն, մշակույթ և ավանդույթներ ունեցող երկրի պատմության մեջ:
Համոզված եմ, որ հավասարության անսասան սկզբունքների և երկու երկրների ժողովուրդների շահերը հաշվի առնելու վրա հիմնված Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դարավոր հարաբերությունները այսուհետ ևս կշարունակեն զարգանալ կառուցողական հունով՝ նպաստելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Օգտվելով առիթից, հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, բարեկեցություն և ամենայն բարիքներ, իսկ Ռուսաստանի ժողովրդին՝ բարիք ու բարգավաճում»։
Միխայիլ Միշուստինին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և բոլոր ռուսաստանցիներին՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ:
Ամեն տարի այս օրը ռուսաստանցիները նշում են երկրի պետական ինքնիշխանության հռչակումը որպես ժամանակակից Ռուսաստանի պատմության նոր փուլի սկիզբ:
Վստահ եմ, որ մեր պետությունների կառավարությունների միջև փոխադարձ հարգանքի վաղեմի ավանդույթների վրա հիմնված փոխշահավետ, բազմակողմ համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ուղղություններով այսուհետ ևս կշարունակի զարգանալ առևտրատնտեսական, գիտական, տեխնիկական, հումանիտար և այլ ոլորտներում՝ ի շահ Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների:
Բոլոր ռուսաստանցիների համար այս նշանակալից օրը, հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, բարօրություն և հետագա հաջողություններ»։

Politics 12:30 12/06/2024 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to Russian President Vladimir Putin and Prime Minister Mikhail Mishustin on the occasion of Russia Day marked on June 12.
The message addressed to Vladimir Putin reads as follows.
"Dear Vladimir Vladimirovich,
Please accept my sincere congratulations on the national holiday of the Russian Federation, Russia Day.
This important day in Russia's modern history symbolizes the desire of Russians to open a new political milestone in the history of a country with a rich history, culture and traditions.
I am sure that the centuries-old relations between Armenia and Russia, based on the unshakable principles of equality and respect for the interests of the peoples of both countries, will continue to develop constructively, contributing to the strengthening of bilateral and multilateral cooperation in all areas of mutual interest.
Taking the opportunity, dear Vladimir Vladimirovich, I wish you health, well-being and all the best, and good and prosperity to the people of Russia."
The message addressed to Mikhail Mishustin reads as follows,
"Dear Mikhail Vladimirovich,
I heartily congratulate you and all Russians on Russia Day.
Every year on this day, Russians mark the declaration of the country's state sovereignty as the beginning of a new era in the history of modern Russia.
I am sure that the mutually beneficial, multilateral cooperation based on the long-standing traditions of mutual respect between the governments of our states, will continue to develop both bilaterally and multilaterally in the trade, economic, scientific, technical, humanitarian and other fields for the benefit of the people of Armenia and Russia.
On this significant day for all Russians, dear Mikhail Vladimirovich, I wish you health, well-being and future success."