Քաղաքական 17:00 13/06/2024
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) դուրս գալու Հայաստանի որոշումը երկրի վերակողմնորոշումն է դեպի Արևմուտք։ Այս կուրսը վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության գալուց ի վեր։ Այս մասին «Գազետա.ռու»-ի հետ զրույցում ասել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Նա գնում է իր սեփական ընթացքով, ինչը միանգամայն ակնհայտ է։ Կարող է բանավեճի կամ քննարկելու խնդիր լինել, թե որքանով է նա այդ ուղին գծել, 2018-ի՞ն, երբ եկավ իշխանության, թե ինչպես բոլորս տեսանք, սկսեց իրականացնել միայն 2022-ին: Ու թեև Հայաստանի իշխանության վերակողմնորոշման բոլոր հրապարակային նշանները վերագրվում են 2022 թվականին, բայցկարծում եմ, որ ի սկզբանե Նիկոլ Փաշինյանի գալը ներշնչված էր Հայաստանը դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշելու գաղափարներով, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը, որը Փաշինյանը ցուցադրաբար պարտվեց՝ միաժամանակ Ռուսաստանի վրա դնելով Ղարաբաղի և ղարաբաղցիների հետագա ճակատագրի պատասխանատվությունը։ Այն ընդհանուր ծրագրի մի օղակն էր, ոչ թե պատահականություն կամ գործընթացների ոչ նախընտրելի հանգուցալուծում», -ասաց Զատուլինը:
Պատգամավորը նշեց, որ Ռուսաստանը շատ բան է կորցրել՝ փորձելով ուշադրություն չդարձնել Փաշինյանի քաղաքականությանը և շարունակելով հավատալ համագործակցության հնարավորությանը։
«Բազմիցս զգուշացրել եմ, որ պարոն Փաշինյանին հանգստացնելու, ուշադրություն չդարձնելու քայլերը, թե հավատում ենք լավագույնին, այսպես ասած, համագործակցելու Փաշինյանի իշխանության հետհամագործակցությանը, մեր այդ բոլոր ցանկությունները ընկալվում են որպես մեր թուլություն կամ բավարար չընկալման նշան։ Ինձ համար այս ամենը լիովին ակնհայտ էր Փաշինյանի իշխանության գալու առաջին օրերից։ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հետ կապի ինչ-որ կապ պահպանելու համար հենց 2018 թվականին՝ Փաշինյանի գալուց հետո, ստեղծեցինք «Լազարևյան ակումբը»:
Որպեսզի Հայաստանում ինչ-որ թել, ինչ-որ կապ պահպանենք նրանց հետ, ովքեր դեռ հավատում են Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին, փորձում ենք կրակը վառ պահել։ Բայց լավագույն մտադրություններից ելնելով մինչ այժմ Ռուսաստանի պաշտոնական կուրսը եղել է Հայաստանում կատարվողին լիակատար չմիջամտելը, Հայաստանի ընդդիմության հետ կապերի ակտիվացումից խուսափելը և այս ամենը չնկատելը՝ այն ակնկալիքով, որ դա կգնահատվի ինչ-որ մեկի կողմից և կընդունվի: Իմ կարծիքով, այս ճանապարհով մենք ոչինչ չշահեցինք, այլ միայն կորցրեցինք»,- եզրափակել է նա։

Политика 15:12 13/06/2024 В мире
Решение Армении выйти из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) — это переориентация страны на Запад. По такому курсу шел премьер-министр Никол Пашинян с момента своего прихода к власти. Об этом в разговоре с «Газетой.Ru» заявил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин.
«Он (Пашинян. — «Газета.Ru») идет своим курсом, который совершенно очевиден. Может быть предметом спора или обсуждения, в какой мере он закладывал курс при своем приходе власти в 2018 году, или же, как мы все видим, начал осуществлять только в 2022. И хотя все публичные признаки переориентации правительства Армении относятся к 2022 году, я думаю, что с самого начала приход Никола Пашиняна вдохновлялся идеями переориентации Армении на Запад. В том числе и война в Нагорном Карабахе, которую Пашинян демонстративно проиграл, при этом возложив ответственность за дальнейшую судьбу Карабаха и карабахцев на Россию — она была просто звеном общего плана, а не случайностью или стечением неблагоприятных обстоятельств», — сказал Затулин.
Депутат отметил, что Россия многое потеряла, стараясь не обращать внимание на политику Пашиняна и продолжая верить в возможность сотрудничества.
«Я предупреждал много раз, что все наши желания умиротворить господина Пашиняна, продемонстрировать, что мы не обращаем внимания, что мы верим в лучшее, в возможность, так сказать, сотрудничать с правительством Пашиняна — они воспринимаются как наша слабость или непонимание. Для меня это было совершенно очевидным с первых дней прихода Пашиняна к власти. Для того, чтобы сохранить какой-то канал для общения с гражданским обществом Армении, мы именно в 2018 году после прихода Пашиняна создали «Лазаревский клуб» (с 2018 года объединяет политиков, экспертов и дипломатов двух стран, назван по имени армянских меценатов Лазаревых. — «Газета.Ru»). Для того, чтобы сохранить какую-то ниточку, какую-то связь с теми в Армении, кто по-прежнему верит в отношения с Россией, и мы пытаемся поддерживать огонь в очаге. Но из лучших побуждений официальный курс России до сих пор состоял в том, чтобы демонстрировать полнейшее невмешательство в то, что происходит в Армении, уходить от активизации связей с оппозицией Армении, не замечать всего этого в расчете на то, что это будет кем-то оценено и воспринято. На мой взгляд, ничего на этом пути мы не приобрели, а только потеряли», — заключил он.