Քաղաքական 13:17 14/06/2024 Հայաստան
Քաղաքագետ. Տարեվերջին արտահերթ ընտրությունների հնարավորությունը չեմ բացառում, եթե շարժումը տնային աշխատանքը լավ կատարի
«Առաջին հերթին պետք է իրականացվի շարժման ինստիտուցիոնալիզացիա, ինչի մասին ես ասել եմ։ Դադարը պետք է օգտագործվի այդ նպատակով։ Ի դեպ, ես հունիսի 17-ի հանրահավաքը դադարի տրամաբանության խախտում չեմ համարում, քանի որ ակնհայտորեն հավաքի ՕԳԳ-ն փոքր է լինելու, իսկ նիստը չի կայանալու։ Սա բոլորի համար ակնհայտ է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նրա խոսքով, շարժումը պետք է կազմակերպչական, ինստիտուցիոնալ, տարածական լինի հանրապետության ողջ տարածքում, գործի մոտավորապես այն մոդելը, որով 1988-90-ականներին շարժվել է Ղարաբաղ կոմիտեն։
«Պետք է մշակվի քաղաքական հստակ օրակարգ, որը վերաբերելի լինի թե շարժման խոսույթին, թե մարտավարությանը։ Մասնավորապես ես տեղին կհամարեի, որ հանդարտ պրեսսինգի քաղաքականութուն որդեգրվի։ Այսինքն, անցնենք իշխանության վրա թիրախային, մտածված ճնշումներին՝ ռեալիստական փաստարկների ձևով, պետք է ձևավորվի քաղաքական լիդերություն, այս քայլերն արդյունավետ անելու դեպքում մենք աշնանը կարող ենք տեսնել ինստիտուցինալ, կայացած շարժում, որը որոշումներ է կայացնում ոչ թե իրավիճակային, իշխանության քայլերի տրամաբանությունից,  օրակարգից ելնելով, այլ ինքն է փորձում օրակարգ թելադրել։ Այդ դեպքում տարեվերջին արտահերթ ընտրությունների հնարավորությունը չեմ բացառի, բայց տնային աշխատանքին պետք  է շատ լավ հետևած լինեն»,-ասաց քաղաքագետը։
Սուրենյանցն ընդգծեց՝ այս շարժումը ճիշտ մարտավարության դեպքում մարել չի կարող, ի վերջո այս շարժումն իշխանության ու անվտանգային ճգնաժամերի հետևանք է, այսինքն, անընդհատ սնուցվում է, ոչ էլ հասարակություն դժգոհություններն են անհետանալու։
Սովորաբար իշխանության դեմ պայքարի ամեն անհաջող փորձին հետևում են իշխանությունների՝ առավել սանձարձակ հայտարարություններն ու գործողությունները, ի՞նչին ականատես կլինենք այս անգամ։
«Մարդիկ իրականությունից կտրված են, շարժման դադարը համարելու են իրենց հաղթանակ։ Սա իրականում Պյուռոսյան հաղթանակ, քանի որ վստահության ճգնաժամը որևէ տեղ չի անհետացել։ Սովորաբար իշխանության խոշոր ճգնժամերին նախորդում է ադեկվատության զգացումի կորուստը, հիմա մեր իշխանությունն ապրում է այդ փուլով»,-ասաց քաղաքագետը։

Политика 16:50 14/06/2024 Армения
Политолог: Не исключаю досрочных выборов в НС Армении в конце года, если движение хорошо выполнит домашнюю работу
«В первую очередь, должна быть осуществлена институционализация движения, о чем я уже говорил. Паузу следует использовать в этих целях. Кстати, митинг движения «Тавуш во имя Родины» 17 июня не считаю нарушением логики паузы, потому что, очевидно, КПД собрания будет небольшим. А созываемое оппозицией 17 июня внеочередное заседание НС РА, в повестке которого будет значиться намерение принять заявление парламента о необходимости отставки правительства, не состоится (Фракция власти "Гражданский договор" уже объявила, что не примет участие в этом заседании.– Ред.). Это очевидно для всех», – сказал в беседе с корреспондентом  Panorama.am политолог, председатель партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц.
По его словам, движение должно быть институциональным, охватывать всю территорию республики, должна действовать примерно та модель, которой руководствовался комитет «Карабах» в 1988-90-х годах.
«Необходимо разработать четкую политическую повестку дня, которая будет касаться как дискурса движения, так и его тактики. В частности, я бы посчитал целесообразным перейти к политике „спокойного прессинга“ – целенаправленному, продуманному давлению на власти в виде представления реалистичных аргументов.  Должно быть сформировано политическое лидерство.
В случае эффективного осуществления перечисленных шагов осенью мы сможем увидеть институционализированное, состоявшееся движение, которое принимает решения не ситуативно, не исходя из логии шагов, повестки властей, а само пытается диктовать повестку дня. В таком случае я не исключаю возможности проведения досрочных парламентских выборов в конце 2024 года. Но они (лидеры движения) должны очень хорошо выполнить домашнее задание», – сказал политолог.
По его словам, в случае избрания движением правильной тактики его невозможно будет погасить, так как оно является результатом кризиса власти и безопасности, то есть оно постоянно подпитывается, а недовольство общества не исчезнет.
В ответ на вопрос, каким будет поведение властей в этот раз, с учетом того, что, как правило, за каждой неудачной попыткой борьбы следуют все более разнузданные заявления и действия властей, Сурен Суренянц отметил:
«Власти оторваны от реальности, взятую движением паузу они будут считать своей победой. Это фактически Пиррова победа, потому что кризис доверия никуда не исчез. Обычно крупным кризисам, с которыми сталкиваются власти, предшествует потеря чувства адекватности, сейчас власти Армении в этой стадии».
Напомним, лидер движения «Тавуш во имя Родины» архиепископ Баграт Галстанян накануне заявил: «Поскольку 96 часов, о которых мы объявляли, истекли, мы решили свернуть палаточный городок и открыть проспект Баграмяна. Мы переформатируем наше движение и доведем дело до победного конца». Архиепископ добавил, что оппозиция будет готовиться к внеочередному заседанию 17 июня, в повестке которого будет значиться намерение принять заявление парламента о необходимости отставки правительства.