Քաղաքական 13:37 15/06/2024 Հայաստան
«Մեր ձեռագիրը չի փոխվելու, այն ինչ անհրաժեշտ է ներկայացնել՝ կներկայացնենք, թե ինչ կերպով, ինչ ձևով ենք առաջ շարժվելու»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ Սրբազանը լրագրողների հետ զրույցում։
Սրբազանն այսօր մասնակցում էր «Արարատյան ալյանսի շուրջը» համաժողովին։
«Մի բան հստակ է, ասել եմ, էլի կկրկնեմ։ Հունիսի 12-ը այն ջրբաժանն էր, որ մեր երկրում քաղաքացիները պաշտպանված չեն որևէ կերպ։ Գոյություն ունի մի իշխանություն, որն ամբողջ իր ուժով պատրաստ է ամեն քայլի գնալ, միայն թե իր աթոռից ու աշխարհքաղաքական ծրագրերին ստրուկ լինելուց չհրաժարվի։ Մեր երկիրը խորացող աղետի մեջ է։ Մեր պայքարի վերջնահանգրվանը լինելու է իրենց հեռացնելը։ Հունիսի 12-ը մեր խոր վերլուծությունների առիթ է տցել, թե ինչ բովանդակությամբ, մարտավարությամբ ու մեթոդաբանությամբ շարունակել մեր պայքարը»,-ասաց Բագրատ արքեպսիկոպոս Գալստանյանը։
Նա ուրախացողների համար նշեց՝ թող ինքնախաբեության մեջ չընկնեն։
«Ուրախացողները նրանք են, որոնք որևէ կապ չեն ունեցել շարժման հետ։ Ուզում եմ հստակ ասել, այսօրվա իշխանությունները պատրաստ են ամեն ինչի՝ ռեպրեսաների ու բռնությունների մարդկանց նկատմամբ, ոստիկանական ուժերը դարձել են ամենաբիրտ գործիքը մարդկանց ոչ միայն ծածելու,խոշտանգելու, այլև պատիվն ու արժանապատվությունը ստորացնելու՝ հայհոյանքներից սկսած նվաստացման ամենավերջին դեպքերը։ Մենք այս իրականության մեջ պետք է փորձենք այլ մարտավարություն»,-ասաց նա։

Politics 15:16 15/06/2024 Armenia
Archbishop Bagrat Galstanyan claims the protest movement led by him aimed at ousting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his government has not died down.
Speaking to reporters on Saturday, the cleric said he was rethinking the tactics of the movement after riot police violently cracked down on protesters outside the Armenian parliament on June 12, firing stun grenades at them and injuring dozens, including reporters and cameramen.
“The June 12 developments indicate that people in Armenia are completely unprotected. The incumbent government is doing everything it can to maintain its grip on power, remaining a slave to its geopolitical plans,” Galstanyan stated.
“The country is facing a deepening crisis. The ultimate goal of our campaign is their ouster. We need new tactics to cope with the current situation,” he added.