Հասարակություն 13:48 15/06/2024 Հայաստան
Հունիսի 15-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը, նախատեսված ժամկետից վեց օր շուտ, բացել է երկաթուղու երթևեկությունը Հայաստանի հյուսիսում ավերիչ ջրհեղեղից հետո վերականգնված հատվածներում։
Հանրապետությունն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ երկաթուղու երթևեկության արագ վերականգնման գործում հայ մասնագետներին ակտիվ աջակցություն են ցուցաբերել «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի տարբեր ստորաբաժանումների ռուս գործընկերները։ Այս մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ռուսաստանի կառավարության նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկի միջև մայիսի վերջին:
Ընկերությունից հայտնում են, որ 24/7 ռեժիմով իրականացված աշխատանքների ընթացքում կատարվել են աննախադեպ ծավալի հողային աշխատանքներ, լցվել են տասնյակ հազարավոր տոննա մանրացված քար և կոպիճ, վերականգնվել են ջրահեռացման ինժեներական կառույցները, քարշային էլեկտրակայանները, կոնտակտային ցանցերը, տարբեր լարման էլեկտրահաղորդման գծերը, կապի գծերը, կայանային ենթակառուցվածքները, այդ թվում ՝ կայարանային ենթակառուցվածքները: Ընդհանուր առմամբ վերակառուցվել է մոտ 2 կիլոմետր ճանապարհ։
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նշում է, որ ջրհեղեղի հետևանքով առաջացած երկաթուղու ավերածությունները աննախադեպ էին Հայաստանի երկաթուղիների պատմության մեջ: «Ռուսական երկաթուղիների» բոլոր մասնագետները պարգևատրվել են ՀԿԵ  «Փոխօգնության» մեդալով  և ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի անվանական ժամացույցով։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-ի գիշերը Դեբեդ գետը դուրս է եկել հունից, լցվել տներ, խանութներ, անասնագոմեր, ինչի հետևանքով 4 մարդ զոհվել է, կենդանիներ են անկել, ենթակառուցվածքներ են վնասվել։ Մի քանի համայնքների կապն այլ բնակավայրերի հետ կտրվել էր կամուրջների փլուզման հետևանքով։
Տեղում հետաղետային կարիքների արագ գնահատման և տվյալների հավաքագրման նպատակով աշխատանքներ է իրականացնում փաստահավաք խումբը՝ ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակի մասնագետների ղեկավարությամբ։

Общество 14:06 15/06/2024 Армения
Компания «Южно-кавказская железная дорога» 15 июня с опережением графика на шесть дней открыла движение на восстановленных после разрушительного наводнения на севере Армении участках железной дороги.
В деле скорейшего возобновления движения на единственном связывающем республику с внешним миром железной дороге активную поддержку армянским специалистам оказали российские коллеги из различных подразделений ОАО «Российские железные дороги».
Как сообщает пресс-служба ЮКЖД, в ходе работ в режиме 24/7 был осуществлен беспрецедентный объем земляных работ, насыпано десятки тысяч тонн бутового камня и щебня, восстановлены водоотводящие инженерные сооружения, тяговые электроподстанции, контактные сети, линии электропередач различного напряжения, линии связи, станционная инфраструктура, в том числе средства СЦБ. В целом было отстроено порядка 2 километра путей.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников отмечает, что вызванные паводком и наводнением разрушения железной дороги были беспрецедентными в истории железных дорог в Армении.
«Мы столкнулись со стихией, масштабы которой были беспрецедентными и непредсказуемыми за всю историю существования железной дороги в Армении. При помощи наших российских коллег мы сумели восстановить движение по разрушенным участкам в сроки, которые в начале нам казались недостижимыми. В связи с этим хотел бы выразить благодарность всем, кто принимал участие в восстановительных работах. В действительности, это была слаженная и профессиональная работа десятков сотен специалистов из Армении, России и Грузии, которая дала отличный результат», - отметил А.Мельников.
Все специалисты РЖД были награждены медалью ЮКЖД “За взаимопомощь” и именными часами гендиректора ЮКЖД.