Քաղաքական 20:15 16/06/2024
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել, հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի շենքի դիմաց ցուցարարներին և լրագրողներին ցրելու ոստիկանության ագրեսիվ գործողությունների առիթով։ Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է.
«Հունիսի 12-ին Երևանում շարունակվող հակակառավարական ցույցերի ժամանակ ոստիկանությունը բիրտ ուժ կիրառեց, ներառյալ տասնյակ ծխային և ձայնային նռնակներ՝ ուղղված ուղիղ ժքզքվրդի վրա, վիրավորելով մոտ հարյուր մարդ, այդ թվում՝ մի քանի լրատվամիջոցների լրագրողների: Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները հայտնում են, որ ոստիկանները թեթև վնասվածքներ են ստացել։
Տագնապալի փաստ է, որ իշխանությունները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ միասին պաշտպանեցին ոստիկանության այս գործողությունները։
Ինչպես բազմիցս նշել ենք, խոսքի և հավաքների ազատությունը մարդու հիմնարար իրավունքներն են և արդար հասարակության հիմնական սկզբունքները: Դրանք նաև կարևոր գործիքներ են ցեղասպանությունը կանխելու համար, քանի որ այս իրավունքները մարդկանց և համայնքներին հնարավորություն են տալիս բարձրաձայնել անարդարության դեմ և պատասխանատվություն պահանջել իրենց կառավարություններից: Ապահովելով իրենց մտահոգությունները բարձրաձայնելու և հավաքվելու մարդկանց իրավունքները՝ հասարակություններն ավելի լավ պատրաստ կլինեն լուծելու և մեղմելու այն գործոնները, որոնք նպաստում են ցեղասպանությանը:
Լեմկինի ինստիտուտը մտահոգված է հունիսի 12-ին Երևանում ցուցարարներին և լրագրողներին ցրելու ագրեսիվ մարտավարությամբ, որը հակասում է խաղաղությանը, ժողովրդավարական սկզբունքներին և մարդու իրավունքներին Հայաստանի հռչակած հավատարմությանը: Այդ հանձնառությունը պետք է նշանակի խաղաղ հավաքների և խոսքի ազատության իրավունքների պաշտպանություն, այլ ոչ թե բռնության և արյունահեղության միջոցով այլախոհության ճնշում»:

Politics 11:00 17/06/2024 Armenia
The Lemkin Institute for Genocide Prevention said in a statement that it was "disturbed" by the violent dispersal of protesters and journalists in Yerevan on June 12. The full statement is provided below.
"On June 12th, during the ongoing anti-government protests in Yerevan, police used brute force, including the deployment of dozens of smoke and stun grenades aimed directly at people in the crowd, injuring almost a hundred people, including journalists from a number of news services. Law enforcement claims that police suffered minor injuries.
Alarmingly, the authorities, along with Prime Minister Nikol Pashinyan, have defended these police actions.
As we have stated numerous times over, freedom of speech and assembly are fundamental human rights and core principles of inclusive and equitable societies. They are also critical tools for genocide prevention, as these rights empower individuals and communities to speak out against injustices and demand accountability from their governments. By ensuring that people can voice their concerns and mobilize collectively, societies are better equipped to address and mitigate factors contributing to genocidal processes.
Thus, the Lemkin Institute is disturbed by the aggressive dispersal tactics used against protesters and journalists in Yerevan on June 12, which contradict Armenia's proclaimed commitment to peace, democratic principles, and human rights. This commitment should mean safeguarding the right to peaceful assembly and free speech, not suppressing dissent through violence and bloodshed."