Թուրքիայում Կուրբան Բայրամի տոնի առաջին օրը տուժել է 16 հազար մարդ։ Այս մասին գրում են ռուսական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով Թուրքիայի առողջապահության նախարարի գրառումը։
Քաղաքացիները բուժօգնության են դիմել կենդանիների մատաղի ժամանակ ստացած վնասվածքների պատճառով։ Մասնավորապես, Անկարայում տուժել է 1274 մարդ, Ստամբուլում՝ 840, Իզմիրում՝ 416։
Ֆահրթեին Քոջան նշել է, որ նման իրավիճակ է առաջացել, քանի որ ծեսը կատարում են ոչ պրոֆեսիոնալները, և կոչ է արել դեռ կենդանիներ չմորթած մարդկանց, ուշադրություն դարձնել սրան։
Բացի այդ, մեկ մարդ սպանդանոցում սրտի կաթվածի հետևանքով հոսպիտալացվել է, մեկ ուրիշը՝ մահացել։
Կուրբան Բայրամ մուսուլմանական տոն, որով ավարտվում է հաջը։ Տոնին կենդանիներ են զոհաբերում, մսից ուտեստներ են պատրաստում ու դրանց մի մասը բաժանում կարիքավորներին։
Կուրբան Բայրամը նշվում է Ուրազա Բայրամ տոնից 70 օր անց Զուլ հիդջա ամսվա 10-րդ օրը` ի նշան Իբրահիմ մարգարեի զոհաբերության։

Общество 11:56 17/06/2024 В мире
Порядка 16 тысяч человек обратились к врачам в Турции за первый день Курбан-байрама, получив ранения, когда закалывали жертвенных животных, сообщил министр здравоохранения страны Фахреттин Коджа в соцсети X.
Курбан-байрам (по-тюркски), или Ид аль-Адха (по-арабски) — праздник жертвоприношения, один из главных праздников мусульман. В Турции в воскресенье отмечается первый день праздника, в стране объявлены выходные до 24 июня, передает РИА Новости.
"За первый день праздника из-за ранений, полученных во время жертвоприношения, в наши больницы обратились около 16 тысяч человек, из них 1274 в Анкаре, 840 в Стамбуле и 416 в Измире. Такое происходит, когда животных закалывают непрофессионалы", — написал министр.