Քաղաքական 11:37 19/06/2024 Հայաստան
Աբրահամ Գասպարյանին մեկուսացրել են, մոտ 20 բերետավորներ ուղղակի դաժան ծեծի են ենթարկել. Արսեն Բաբայան
«Հունիսի 12-ն իսկապես ջրբաժան էր, ոստիկանության կողմից իրականացված գոնե իմ տեսած ամենադաժան և աննախադեպ երևույթ էր»,- «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց իրավապաշտպան, փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, որ իրենց համոզմամբ հունիսի 12-ի  իրադարձություններն իշխանության կողմից ի սկզբանե պլանավորված էր որպես պատժիչ գործողություն այն քաղաքացիների ու լրագրողների նկատմամբ, որոնք մասնակցել են բողոքի ակցիաներին։
«Կան դրվագներ, առանձին կոնկրետ  լրագրողների ուղղությամբ իրականացվել է գործողություն։ Աբրահամ Գասպարյանի օրինակը. մեկուսացրել են լրագրողին, մոտ 20 կարմիր կամ սև բերետավորներ ուղղակի դաժան ծեծի են ենթարկել, իսկ սա ոստիկանական ֆիզիկական ուժ կիրառելու որևէ կանոնի չի ենթարկվում»։
Նա նշեց, որ ասում են քաղաքացին բռնություն է գործադրել, զանգվածային անկարգություններին մասնակցել, բայց դրա համար անհարժեշտ է հիմնավորեն բռնությունը. «Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու հանցակազմը պետք է բռնության տարրեր պարունակի։ Քանի որ պլաստմասե շշերով հնարավոր չէ բռնություն կիրառել, մարդկանց սկսել են ձերբակալել խուլիգանության մեղադրանքներով»։
Բաբայանը ասաց, որ ՀՅԴ անդամներին ապօրինի ձերբակալում են, իբր մարդկանց նյութական առումով շահագրգռելու համար։
Բագրատ Սրբազանն ասաց. «Մեր երկրում քաղաքացին պաշտպանված չէ ո՛չ ոստիկանությունից, ո՛չ քննչական կոմիտեից, ո՛չ Դատախազությունից, ո՛չ էլ առհասարակ իրավական մարմիններից։ Նրանք բոլորը ծառայում են մեկ մարդու քնահաճույքներին»։

Право 14:14 19/06/2024 Армения
12 июня действительно стало переломным моментом: действия полиции в этот день – самое жестокое и беспрецедентное явление, которое, по крайней мере, я когда-либо видел. Об этом на совместной с лидером движения «Тавуш во имя Родины» архиепископом Багратом Галстаняном пресс-конференции 19 июня заявил правозащитник Арсен Бабаян.
Он выразил уверенность, что события 12 июня у здания НС Армении на проспекте Баграмяна изначально планировались властями Армении как карательные действия в отношении журналистов и граждан, участвовавших в акциях движения.
«Зафиксированы эпизоды, когда действия предпринимались против конкретных журналистов. Директора аналитического центра/фонда Genesis Armenia, политолога Абраама Гаспаряна изолировали, около 20 «красных беретов» (спецназ Полиции Армении. – Ред.) просто жестоко избили его. Это не соответствует никаким правилам применения силы полицией»,– отметил он.
Бабаян указал также: говорят, мол, участники акции применяли насилие, участвовали в массовых беспорядках, но необходимо обосновать сказанное. «Состав преступления участия в массовых беспорядках должен содержать элементы насилия. Поскольку пластиковыми бутылками невозможно применять насилие, людей начали задерживать по обвинению в хулиганстве», – пояснил он.
Архиепископ Баграт Галстанян в свою очередь отметил: «В нашей стране граждане не защищены ни от Полиции, ни от Следственного комитета, ни от Прокуратуры, ни от правоохранительных органов вообще. Все они служат прихотям одного человека».