ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունն անդրադարձել է ադրբեջանական կեղծիքին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը պաշտոնապես հերքում է Ադրբեջանի տարբեր մեդիահարթակներում տեղ գտած հրապարակումները, թե իբր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատվող (և ոչ միայն) հատվածներում գտնվող հայկական պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ամրակայման, նորոգման և վերականգնման աշխատանքներն «աղվանական հետքերի» վերացման նպատակ են հետապնդում:
Նմանօրինակ լրատվությունն ակնհայտ սուտ է, պատմական փաստերը կեղծելու Ադրբեջանի մանիպուլյատիվ քաղաքականության հերթական դրսևորում:
Մասնավորապես՝ ՀՀ Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի եկեղեցին (տեղացիներն անվանում են Սբ Երրորդություն) կառուցվել է 19-րդ դարում տեղական կոպտատաշ քարից և եռանավ բազիլիկ հայկական եկեղեցի է։ Պահպանվել են հայկական լինելու փաստը հաստատագրող հարավային ավանդատան պատուհանի վերևի հատվածում պահպանված արձանագրությունը («1888 ամի»)՝ կառուցման տարեթվով, իսկ դրանից աջ նաև հայերեն արձանագրությունը։ Կիրանցի այս եկեղեցին խորհրդային շրջանում վերածվել էր պահեստի։ 2024 թ․ ՀՀ կառավարության հատկացրած միջոցներով կիրականացվեն հուշարձանի ամրակայման, նորոգման և վերականգնման և զանգաշտարակ-ռոտոնդայի տեղադրման գիտանախագծային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքները:
ՀՀ Տավուշի մարզի Ոսկեպարի Սբ Աստվածածին կենտրոնագմբեթ եկեղեցին կառուցվել է 7-րդ դարում։ Այն պատկանում է հայկական վաղմիջնադարյան եկեղեցական ճարտարապետության «մաստարայատիպ» կառույցներին (Մաստարայի Սբ Հովհաննես, Հառիճավանքի Սբ Գրիգոր, Արթիկի Սբ Գևորգ, Կարսի Առաքելոց)։ Ոսկեպարի վաղմիջնադարյան եկեղեցին հիմնական վերանորոգման է ենթարկվել 1975-1977 թվականներին, սակայն մթնոլորտային տեղումների արդյունքում առաջացած խոնավության ներթափանցումից եկեղեցու տանիքածածկերը քայքայվել են, ծածկասալերը՝ վնասվել: 2024 թ․ պետական միջոցներով կվերականգնեն հուշարձանի տանիքի ծածկասալերը։
ՀՀ Շիրակի մարզի Երերույքի վաղքրիստոնեական տաճարը, որը նույնպես հայտնվել է ադրբեջանական տեղեկատվական քարոզչության թիրախում և պատմական կեղծ պնդմամբ ներկայացվել իբրև թյուրքական կոթող, ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության նախնական ցանկում և Եվրոպա Նոստրայի ամենավտանգված մշակութային կոթողների ցանկում:
Երերույքի տաճարի և հարակից տարածքը հարուստ է մշակութային շերտով, ինչի մասին են վկայում տարիներ շարունակ հայ և իտալական հնագիտական արշավախմբերի կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքները։
Երերույքի վաղքրիստոնեական տաճարի ամրակայման և վերականգնման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության միջև համագործակցության շրջանակում՝ ԱՄՆ դեսպանի «Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը, վերականգնումն ու հանրահռչակումը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության առաջնահերթություններից է, և այս ուղղությամբ պետությունն իրականացնում է շարունակական աշխատանք:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի համապատասխան շրջանակներին չխեղաթյուրել պատմական փաստերը, ինչպես նաև ապահովել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանումը՝ մասնավորապես ապահովելով նաև միջազգային դիտորդական առաքելության այցերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների մշտադիտարկման նպատակով:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ ՀԱՍԱՐԱԿԱՅՆՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊԵՐԻ ԵՎ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉՈՒԹՅՈՒՆ
- Ադրբեջանում «աղվանական հուշարձաններ» են անվանվում Կիրանցի և Ոսկեպարի եկեղեցիները
- Քաշաթաղի Զորախաչ եկեղեցին ադրբեջանցիները ներկայացնում են աղվանական
- Ադրբեջանը հիմա էլ Տաթևի վանական համալիրն է ներկայացնում որպես աղվանական, իբր՝ «պատմական ադրբեջանական տարածք»

Политика 15:49 20/06/2024 Армения
Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Республики Армения распространило заявление, в котором говорится:
«МОНКС официально опровергает публикации на различных медиа-платформах Азербайджана о том, будто бы работы по укреплению, ремонту и восстановлению недвижимых памятников армянской истории и культуры, находящихся на делимитируемых ( и не только) участках между Арменией и Азербайджаном преследуют цель устранения “албанских следов”.
Подобная информация – явная ложь, очередное проявление политических манипуляций Азербайджана по фальсификации исторических фактов.
В частности, церковь в селе Киранц Тавушской области РА (местные называют ее Сурб Еррордутюн, Святой Троицы) была возведена в 19 веке из местного камня грубого отеса и является трехнефной армянской базиликой. Сохранилась надпись с датой постройки «1888 ами (год)» в верхней части окна южного нефа, подтверждающая факт ее армянской принадлежности, справа от нее также надпись на армянском языке.
Эта церковь Киранца в советский период была превращена в склад. В 2024 году на выделенные правительством РА средства будут проведены работы по укреплению, ремонту и восстановлению памятника, а также составление научно-проектной документации на установку колокольни-ротонды.
Центральная церковь Сурб Аствацацин (Святой богородицы) в Воскепаре Тавушской области РА построена в VII веке. Она относится к постройкам раннесредневековой армянской церковной архитектуры (церковь Сурб Ованнес (Святого Иоанна Крестителя) в Мастаре, церковь Аричаванка – Сурб Григор (Св. Григория Просветителя),  церковь Сурб Геворг (Св. Георгия) в Артике, Аракелоц (Церковь святых апостолов) в Карсе).
Раннесредневековая церковь Воскепара подверглась капитальному ремонту в 1975-1977 годах, но из-за проникновения влаги, вызванной атмосферными осадками, кровельное покрытие церкви было разрушено, а балки – повреждены. В 2024 году балки будут восстановлены на государственные средства.
Раннехристианский храм Ереруйка в Ширакской области, который также стал объектом азербайджанской информационной пропаганды и с ложной исторической претензией представляетсякак турецкий памятник, включен в предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО и в список Europa Nostra.
Архитектурный комплекс Ереруйка богат культурными пластами, о чем свидетельствуют результаты исследований, проведенных в разные годы армянской и итальянской археологическими экспедициями.
Проект укрепления и восстановления раннехристианского храма Ереруйка осуществляется в рамках сотрудничества МОНКС РА и посольства США в Армении, при финансовой поддержке Фонда сохранения культурных ценностей посла США в Армении.
Сохранение, восстановление и популяризация исторического и культурного наследия Республики Армения является одним из приоритетов Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, и государство постоянно работает в этом направлении.
Призываем соответствующие круги в Азербайджане не искажать исторические факты, а также обеспечить сохранение находящихся под контролем Азербайджана армянских историко-культурных памятников, в частности, обеспечить доступ международной наблюдательной миссии с целью мониторинга армянских памятников на территории Нагорного Карабаха».