Վոլնըրթի ներդրումը ԶՊՄԿ-ում խաթարվել է Փաշինյանի Կառավարության կողմից քաղաքական դրդապատճառներով իրականացված արշավի հետևանքով. Վոլնըրթը Հայաստանի դեմ արբիտրաժային հայց է ներկայացրել
Հունիսի 21-ին Համաշխարհային բանկի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) Գլխավոր Քարտուղարը գրանցել է «Վոլնըրթ Ֆայնենս Լիմիթիդ» ընկերության (Վոլնըրթ) արբիտրաժային հայցը Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որը ներկայացվել էր 2024 թվականի հունիսի 3-ին և փոխանցվել էր Վարչապետի աշխատակազմին, Արտաքին գործերի նախարարությանը, Ֆինանսների նախարարությանը և Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչին։
Վոլնըրթ Ֆայնենս Լիմիթիդից հայտնում են, որ Վոլնըրթի արբիտրաժային հայցը հետևել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը ներկայացված և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված վեճի մասին ծանուցմանը: Կառավարությունը ծանուցվել էր 1998 թվականի Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Կիպրոսի Հանրապետության Կառավարության միջև ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագրով իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների լուրջ խախտումների մասին։
«Վոլնըրթի ներդրումը Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ում (ԶՊՄԿ), խաթարվել է Կառավարության կողմից քաղաքական դրդապատճառներով իրականացված արշավի հետևանքով, որը նպատակ է հետապնդել ԶՊՄԿ-ում զգալի բաժնեմաս ձեռք բերելու: Մասնավորապես, Կառավարությունը թույլ չի տվել Վոլնըրթին իրականացնել ԶՊՄԿ-ում իր օրինական բաժնետիրական իրավունքները, ինչը հանգեցրել է առնվազն 1.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով վնասների (փորձագիտական գնահատման արդյունքում վնասի չափը կարող է զգալի ավելանալ)։
Չնայած վեճի մասին ծանուցումից ի վեր Վոլնըրթի ցուցաբերած բարեխիղճ ջանքերին՝ բանակցություններ վարելու այս հարցերի լուծման համար, Հայաստանի կառավարությունը նախընտրեց ընդհանրապես չհամագործակցել Վոլնըրթի հետ: Ընդհակառակը, կառավարությունը սրեց վեճը՝ աջակցելով Վոլնըրթի հայաստանյան դուստր ընկերությունների վրա հարձակումները («Մուն Մեթալս» ՓԲԸ և «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ):
Վոլնըրթի ղեկավարությունը, իր բաժնետերերի և խմբի ընկերությունների հետ միասին, առաջնահերթ է համարում  այս վեճի վրա ուշադրություն կենտրոնացնելը՝ ընկերության իրավունքները պաշտպանելու և արժեքները պահպանելու համար: Վոլնըրթը ICSID-ի վարույթում ներկայացված է բարձրակարգ իրավաբանների թիմով և գործով ներգրավել է միջազգային մակարդակի խորհրդատուների և փորձագետների: Թեև հիասթափեցնող է, որ Հայաստանի Կառավարությունը ընտրել է անհարկի դատավարական ճանապարհը, Վոլնըրթը պատրաստ է հետամուտ լինել իր պահանջներին մինչև վերջ թե՛ ICSID-ում և թե՛ դրանից դուրս»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

Economy 11:35 27/06/2024 Armenia
On 21 June, the Secretary General of the World Bank’s International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) registered Walnort Finance Ltd.’s (Walnort) Request for Arbitration against the Republic of Armenia, as filed on 3 June 2024 and transmitted to the offices of the Prime Minister, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Finance, and the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters.
Walnort’s Request for Arbitration follows a Notice of Dispute presented to the Armenian government and addressed to Prime Minister Nikol Pashinyan on 16 October 2023. The government was put on notice of serious breaches of its obligations under the 1998 Agreement between the Republic of Armenia and the Republic of Cyprus for the Promotion and Reciprocal Protection of Investments, the company said in a statement on Wednesday.
"Walnort’s investment in Armenia’s largest mining company, Zangezur Copper Molybdenum Combine Closed Joint Stock Company (ZCMC) has been undermined by the Government’s politically motivated campaign to obtain a significant shareholding in ZCMC. In particular, the Government prevented Walnort from exercising legitimate shareholder rights in ZCMC which have resulted in damages of at least USD 1.2 billion (subject to quantification expected to be significantly higher)," it said.
"Despite Walnort’s good faith efforts to negotiate an amicable resolution of these issues since the Notice of Dispute, the Government of Armenia chose not to engage with Walnort at all. On the contrary, the Government has aggravated the dispute by espousing attacks on Walnort’s Armenian subsidiaries (Moon Metals CJSC and Zangezur Mining LLC).
"Walnort’s management, together with its shareholders and group companies, is prioritizing focus on this dispute to uphold the company’s rights and preserve value. Walnort is represented in the ICSID proceedings by top-tier litigators and has assembled a world-class team of advisors and experts dedicated to the case. While it is disappointing that the Government of Armenia has chosen an unnecessarily litigious path, Walnort is prepared to pursue its claims to their fullest extent, before ICSID and beyond," reads the statement.