Վոլնըրթի ներդրումը ԶՊՄԿ-ում խաթարվել է Փաշինյանի Կառավարության կողմից քաղաքական դրդապատճառներով իրականացված արշավի հետևանքով. Վոլնըրթը Հայաստանի դեմ արբիտրաժային հայց է ներկայացրել
Հունիսի 21-ին Համաշխարհային բանկի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) Գլխավոր Քարտուղարը գրանցել է «Վոլնըրթ Ֆայնենս Լիմիթիդ» ընկերության (Վոլնըրթ) արբիտրաժային հայցը Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որը ներկայացվել էր 2024 թվականի հունիսի 3-ին և փոխանցվել էր Վարչապետի աշխատակազմին, Արտաքին գործերի նախարարությանը, Ֆինանսների նախարարությանը և Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչին։
Վոլնըրթ Ֆայնենս Լիմիթիդից հայտնում են, որ Վոլնըրթի արբիտրաժային հայցը հետևել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը ներկայացված և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված վեճի մասին ծանուցմանը: Կառավարությունը ծանուցվել էր 1998 թվականի Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Կիպրոսի Հանրապետության Կառավարության միջև ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագրով իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների լուրջ խախտումների մասին։
«Վոլնըրթի ներդրումը Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ում (ԶՊՄԿ), խաթարվել է Կառավարության կողմից քաղաքական դրդապատճառներով իրականացված արշավի հետևանքով, որը նպատակ է հետապնդել ԶՊՄԿ-ում զգալի բաժնեմաս ձեռք բերելու: Մասնավորապես, Կառավարությունը թույլ չի տվել Վոլնըրթին իրականացնել ԶՊՄԿ-ում իր օրինական բաժնետիրական իրավունքները, ինչը հանգեցրել է առնվազն 1.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով վնասների (փորձագիտական գնահատման արդյունքում վնասի չափը կարող է զգալի ավելանալ)։
Չնայած վեճի մասին ծանուցումից ի վեր Վոլնըրթի ցուցաբերած բարեխիղճ ջանքերին՝ բանակցություններ վարելու այս հարցերի լուծման համար, Հայաստանի կառավարությունը նախընտրեց ընդհանրապես չհամագործակցել Վոլնըրթի հետ: Ընդհակառակը, կառավարությունը սրեց վեճը՝ աջակցելով Վոլնըրթի հայաստանյան դուստր ընկերությունների վրա հարձակումները («Մուն Մեթալս» ՓԲԸ և «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ):
Վոլնըրթի ղեկավարությունը, իր բաժնետերերի և խմբի ընկերությունների հետ միասին, առաջնահերթ է համարում  այս վեճի վրա ուշադրություն կենտրոնացնելը՝ ընկերության իրավունքները պաշտպանելու և արժեքները պահպանելու համար: Վոլնըրթը ICSID-ի վարույթում ներկայացված է բարձրակարգ իրավաբանների թիմով և գործով ներգրավել է միջազգային մակարդակի խորհրդատուների և փորձագետների: Թեև հիասթափեցնող է, որ Հայաստանի Կառավարությունը ընտրել է անհարկի դատավարական ճանապարհը, Վոլնըրթը պատրաստ է հետամուտ լինել իր պահանջներին մինչև վերջ թե՛ ICSID-ում և թե՛ դրանից դուրս»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

Право 18:01 26/06/2024 В мире
Инвестиции Walnort в ЗММК были сорваны правительством Пашиняна по политическим мотивам, против Армении подан арбитражный иск
Генеральный секретарь Международного центра по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) Всемирного банка 21 июня зарегистрировал арбитражный иск компании Walnort Finance Limited (далее –  Walnort) против Республики Армения.
Как сообщают из компании Walnort, иск против Армении был подан 3 июня 2024 года, его направили аппарату премьер-министра, министерствам иностранных дел и финансов РА, а также представителю РА по международным правовым вопросам.
При этом в компании Walnort указывают, что арбитражный иск они подали после извещения о споре, направленного правительству Республики Армения 16 октября 2023 года и адресованного премьер-министру Николу Пашиняну.
Так, согласно сообщению, кабмин был извещен о серьезных нарушениях обязательств, принятых им «Соглашением между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Кипр о поощрении и защите инвестиций» от 1998 года.
«Инвестиции Walnort в крупнейшую горнодобывающую компанию Армении – ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) – были сорваны в результате кампании, проводимой правительством по политическим мотивам с целью получения значительной доли в ЗММК.
В частности, правительство не позволило Walnort реализовать свои законные акционерные права в ЗММК, что привело к убыткам в размере не менее 1,2 млрд долларов США», – сообщает  Walnort, добавляя, что в результате экспертной оценки эта сумма может значительно возрасти.
«Несмотря на добросовестно прилагаемые Walnort после извещения о споре усилия по решению этих вопросов путем переговоров, правительство Армении предпочло вообще не сотрудничать с компанией. Напротив, правительство обострило спор, поддержав нападки на дочерние компании Walnort в Армении (ЗАО «Мун Металс» и ООО «Зангезур майнинг»).
Руководство Walnort со своими акционерами и компаниями группы считает приоритетом сосредоточение внимания на данном споре с целью защиты прав компании и сохранения ее ценностей», – подчеркивается в сообщении.
Отмечается также, что в производстве Международного центра по урегулированию инвестиционных споров компанию Walnort представляет команда высококвалифицированных юристов, к делу привлечены также консультанты и эксперты международного уровня.
«Хоть и разочаровывает тот факт, что правительство Армении выбрало ненужный путь судебного разбирательства, но компания Walnort готова добиваться своих требований до конца – как в ICSID, так и за его пределами», – говорится в сообщении компании Walnort.