Քաղաքական 16:50 27/06/2024 Հայաստան
Տևական ժամանակ պաշտոնական Երևանը հայտարարում է, որ խաղաղության պայմանագրի վերջնական տեքստը փոխանցել է Բաքվին ու առաջարկել, որ այն ստորագրվի առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում։
Այսօր էլ ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանից դրական արձագանք չեն ստացել։
Միրզոյանի՝ Էստոնիայի ԱԳ նախարարի համատեղ ասուլիսից հետո նրա ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովն արձագանքեց՝ պայմանագրի ստորագրմանը խանգարում է Հայաստանի Սահմանադրությունը։
Panorama.am-ը քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանից հետաքրքրվեց՝ ինչո՞ւ է հապաղում այս գործընթացում Ադրբեջանը։
«Ադրբեջանը շատ կոնկրետ ցանկություն ունի, Սահմանադրության հարցն նա օգտագործում է պայմանագիրը չստորագրելու համար։ Խնդիրն այն է, որ Արևմուտքը՝ ԵՄՆ-ն ու ԱՄՆ-ն շտապեցնում են կքնել պայմանագիրը, քանի դեռ Ռուսաստանն ու Իրանը զբաղված են իրենց խնդիրներով։ Սա հարմար պահ է, որի մասին բարձրաձայնել են ամերիկացիները, որպեսզի խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի և արևելք-արևմուտք ճանապարհը սկսի աշխատել Սյունիքով, ըստ իրենց, կարողանան Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղել։ Դրա համար պետք է պայմանագիրը շատ արագ կնքվի, ինչով շահագրգռված է նաև Թուրքիան, այն նույնպես շտապեցնում է։ Իսկ Ադրբեջանն այլ տեսակետ ունի, նրա հիմնական պահանջը Սյունիքի տարածաշրջանն է, որը փորձում է միացել Ադրբեջանին, որին դեմ է Իրանն ու անընդհատ հայտարարություններ է անում։ Ադրբեջանը փորձում է ժամանակ շահել, ավելի ուշ՝ գուցե աշնանը, կամ ավելի ուշ հնարավորություն ստանա ռազմական միջամտությամբ Սյունիքը կցի Ադրբեջանի տարածքին։ Սա է ամբողջ խնդիրը»,-ասաց քաղաքագետը։
Փաստ է՝ պաշտոնական Երևանն էլ նման վախեր ունի։ Հունիսի 19-ին տարածած հաղորդագրությամբ  Հայաստանի ԱԳՆ-ն մտահոգություն էր հայտնել, որ Բաքվում նոյեմբերին կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Ադրբեջանը հնարավոր է դիմի ռազմական ագրեսիայի Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։
«Ադրբեջանը չի թաքցնում իր ցանկությունները։ Մյուս կողմից հայտարարություններ արվում են և Ռուսաստանի, և Իրանի կողմից։ Իրանն ասում է, որ չի հանդուրժելու տարածքային փոփոխություններ, իսկ Ռուսաստանը մտահոգված է, որ  Արևմուտքն է մուտք գործում Հայաստան։ Ադրբեջանն էլ փորձում է  այս տրամադրություններն օգտագործել, որպեսզի ապագայում Հայաստանի վրա հարձակվելուց ունենա աջակցություն։ Ռուսաստանի համար ցանկալի է, որ Հայաստանը վերահսկի Սյունիքը, իսկ եթե Հայաստանը չի վերահսկելու, ավելի լավ է Ադրբեջանը, քան Միացյալ Նահանգները, ինչի մասին նրանք ուղղակիորեն հայտարարում են։ Հայաստանի նման քաղաքականությունը բերում է նրան, որ հույսեր է տալիս Ադրբեջանին։ Մյուս կողմից  Իրանի հայտարարություններին պետք է շատ լուրջ վերաբերվել։ Արդյունքում կարող է ստանանք ռեգիոնալ մեծ պատերազմ Հայաստանի տարածքում, հիմնական պաճառն այն է , որ Հայաստանը չի փորձում տարածաշրջանի երկրների հետ համաձայնեցնել իր քաղաքականությունը, այլ փորձում է դրսից ուժ բերել տարածաշրջան»,-ասաց քաղաքագետը։

Политика 17:34 27/06/2024 Армения
Уже продолжительное время официальный Ереван заявляет о готовности в течение месяца доработать окончательный текст мирного соглашения с Азербайджаном и подписать его.
А сегодня занимающий должность министра иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции со своим эстонским коллегой в Таллине заявил, что не видит позитивной реакции со стороны Азербайджана.
Позднее сегодня азербайджанский коллега Мирзояна Джейхун Байрамов на встрече с главой МИД Грузии Ильей Дарчиашвили в Тбилиси заявил: самым серьезным препятствием на пути завершения процесса остается Конституция Армении.
Корреспондент Panorama.am поинтересовалась у политолога Степана Даниеляна, почему Азербайджан не спешит с подписанием мирного соглашения.
«У Азербайджана весьма конкретное желание, он использует вопрос Конституции РА, чтобы не подписывать соглашение. Проблема в том, что Запад – ЕС и США – торопят стороны с подписанием соглашения, пока РФ и Иран заняты своими проблемами.
Это удобный момент (о чем заявляли американцы), чтобы подписать мирный договор и запустить эксплуатацию дороги Восток-Запад через Сюник, что, по их мнению, позволит вытеснить Россию из региона. Поэтому соглашение должно быть подписано как можно скорее, в этом заинтересована также Турция, которая тоже поторапливает», – отметил Даниелян.
А у Азербайджана, по словам политолога, другая точка зрения: его основным требованием является Сюник, против чего выступает Иран и регулярно об этом заявляет.
«Азербайджан пытается выиграть время – вдруг осенью, или позже он получит шанс присоединить Сюник к своей территории путем военной интервенции. В этом вся проблема», – указал собеседник Panorama.am.
У официального Еревана также имеются такие опасения. В заявлении министерства иностранных дел Республики Армения от 19 июня говорится в частности: «Практика Азербайджана прогнозировать региональную эскалацию при каждом удобном случае заставляет задуматься и подтверждает анализ экспертов ряда аналитических центров о том, что Азербайджан сделает все, чтобы сорвать процесс заключения мирного соглашения с Арменией с целью развернуть новую агрессию против Республики Армения по окончании саммита COP29, который состоится в Баку в ноябре 2024 года».
«Азербайджан не скрывает своих желаний. С другой стороны, заявления в данном контексте мы видим как со стороны РФ, так и со стороны Ирана. Иран заявляет, что не потерпит территориальных изменений, а Россия обеспокоена приходом Запада в Армению. Азербайджан же пытается использовать эти настроения, чтобы получить поддержку в дальнейшем при нападении на Армению. Для России желательно, чтобы Сюник контролировала Армения, а если Армения не будет контролировать его, то Москва между США и Азербайджаном отдает предпочтение последнему, о чем она прямо заявляет.
Проводимая Арменией политика дает надежду Азербайджану. С другой стороны, к заявлениям Ирана следует относиться очень серьезно. В результате можем получить большую региональную войну на территории Армении, основная же причина в том, что Армения не пытается согласовывать свою политику со странами региона, а пытается привести в регион внерегиональные силы», – сказал политолог.