Քաղաքական 15:30 02/07/2024 Հայաստան
«ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ, նա  ծաղիկներ է դրել 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակին նվիրված հուշահամալիրին, ապա այցելել է «Կուրսկ՝ զինվորական փառքի քաղաք» ցուցահանդեսային կենտրոն:
«Շնորհակալ եմ մարդկանց Մեծ հաղթանակի հիշատակը պահպանելու համար, ովքեր փրկել են աշխարհը ֆաշիզմից, և սա ողջ խորհրդային ժողովրդի մեծ հաղթանակն է»,-շնորհակալություն է հայտնել  նա կենտրոնի աշխատակիցներին։
Դեսպանին պատմել են պատերազմի ժամանակ Կուրսկի պաշտպանության մասին, ցույց են տվել հնագույն քաղաքի մանրակերտը, երբ այն եղել է երկրի հարավային պաշտպանության հիմնական գիծը։ Հարությունյանը եղել է նաև Ռուս-հայկական բարեկամության հրապարակում, որտեղ եղևնի է տնկել։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը հուլիսի 1-ին այցելել է Բելգորոդի մարզ և հանդիպել մարզի նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովի հետ։
Հարությունյանը եղել է մայիսի 12-ին Ուկրաինայի Զինված ուժերի կողմից արձակված հրթիռի հետևանքով ավերված բնակելի շենքում։

Политика 15:37 02/07/2024 В мире
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в РФ Вагаршак Арутюнян возложил цветы к мемориалу «Памяти павших в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 годах» и посетил выставочный центр «Курск - город Воинской славы». Как передает ТАСС, посол Республики Армения в РФ Вагаршак Арутюнян находится с рабочей поездкой в Курске.
«Спасибо вам за сохранение памяти о Великой Победе народа, который спас мир от фашизма. И это Великая Победа всего советского народа», - поблагодарил он сотрудников исторического центра.
Послу рассказали об обороне Курска в годы войны, показали макет древнего города, когда он был главным рубежом южной обороной страны. Посетил Арутюнян и сквер Русско-армянской дружбы, где он высадил ель.
1 июля посол Армении в России Вагаршак Арутюнян посетил Белгородскую область и встретился с губернатором региона Вячеславом Гладковым. Арутюнян приехал к разрушенному в результате попадания ракеты ВСУ 12 мая 2024 года жилому дому в Белгороде, а также посетил центр художественной гимнастики, спортивной акробатики и прыжков на батуте «Сирень».