Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան. Freedom House-ի հատուկ զեկույցը
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հատուկ զեկույց է պատրաստել, որով փաստում է, թե ինչպես են Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերը միտումնավոր պարբերաբար ենթարկվել հարձակումների, ահաբեկման, զրկվել են տարրական իրավունքներից և կենսապայմաններից, բռնի տեղահանվել ադրբեջանական պետության կողմից:
Այս զեկույցն ուսումնասիրում է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող էթնիկ հայերի վիճակը 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից սկսած և 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակման և դրա հետևանքների ընթացքում։
Դա նախնական ամփոփագիր է, ամբողջական, ընդգրկուն տարբերակը կհրապարակվի ավելի ուշ։
Միջազգային փաստահավաք ջանքերի միջոցով հավաքած տեղեկատվությունը, որը ներառում է հարյուրավոր վկաների հարցազրույցներ և բաց աղբյուրներից տվյալներ, ինչպես նաև դրա հիման վրա արված վերլուծությունը նպատակ ունի պատասխանել, թե ինչու 2024 թվականի մայիսի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայեր չկան:
Այն փաստում է, թե ինչպես են Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ միտումնավոր ենթարկվել կանոնավոր հարձակումների, ահաբեկման, զրկվել են տարրական իրավունքներից ու համապատասխան կենսապայմաններից և բռնի տեղահանվել: Վկայությունները ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական պետությունը գործել է համապարփակ, մեթոդաբար իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղն իր էթնիկ հայ բնակչությունից դատարկելու և պատմամշակութային ներկայությունը վերացնելու ռազմավարություն։

Politics 16:28 02/07/2024 Armenia
Freedom House has released a special report documenting how ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh (Artsakh) were intentionally subjected to regular attacks, intimidation, deprivation of basic rights and adequate living conditions, and forced displacement by the Azerbaijani state.
The report examines the situation for ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh for the period starting with the Second Nagorno-Karabakh War in 2020 and through the Azerbaijani military offensive against Nagorno-Karabakh in September 2023 and its aftermath.
Through an international fact-finding effort that included hundreds of witness interviews and open-source data, the analysis aims to answer why there are no ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh as of May 2024.
It documents how people in Nagorno-Karabakh were intentionally subjected to regular attacks, intimidation, deprivation of basic rights and adequate living conditions, and forced displacement. The evidence demonstrates that the Azerbaijani state acted upon a comprehensive, methodically implemented strategy to empty Nagorno-Karabakh of its ethnic Armenian population and historical and cultural presence.
This fact-finding report was jointly prepared by Freedom House, International Partnership for Human Rights, Democracy Development Foundation, Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor, Protection of Rights without Borders NGO, Law Development and Protections Foundation, and Truth Hounds.