Քաղաքական 10:19 03/07/2024 Հայաստան
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է սենատոր Ռոջեր Վիքերի գլխավորած երկկուսակցական կոնգրեսական պատվիրակության այցը Հայաստան։ Սենատոր Վիքերը (հանրապետական, Միսիսիպի նահանգ) հանրապետական ավագ անդամն է ԱՄՆ Հելսինկյան հանձնաժողովում, որը հայտնի է որպես Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության հանձնաժողով։ Սենատոր Վիքերը նաև Սենատի Զինված ծառայությունների հանձնաժողովի հանրապետական ավագ անդամն է։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպաությունից հայտնում են, որ պատվիրակության կազմում են․ Հելսինկյան հանձնաժողովի նախագահ, ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջո Վիլսոնը (հանրապետական, Հվ․ Կարոլինա նահանգ, 2-րդ օկրուգ)․ համանախագահ, սենատոր Բեն Քարդինը (դեմոկրատ, Մերիլենդ նահանգ), որը նաև Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն է․ ինչպես նաև սենատոր Ջոն Քորնին (հանրապետական, Տեխաս նահանգ), ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռոբերտ Ադերհոլտը (հանրապետական, Ալաբամա նահանգ , 4-րդ օկրուգ), ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռիչարդ Հադսոնը (հանրապետական, Հս․ Կարոլինա նահանգ, 9-րդ օկրուգ), ներկայացուցիչների պալատի անդամ Թրենթ Քելին (հանրապետական, Միսիսիպի նահանգ, 1-ին օկրուգ) և ներկայացուցիչների պալատի անդամ Էնդի Հերիսը (հանրապետական, Մերիլենդ նահանգ, 1-ին օկրուգ)։
Հուլիսի 2-5-ը նախատեսվող այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա ՀՀ ազգային ժողովի գործընկերների և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների հետ՝ մեր երկու երկրների կապերի ամրապնդման նպատակով։ Պատվիրակությունը ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում, ապա կլինեն հանդիպումներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ։ Պատվիրակությունը նաև հանդիպումներ կունենա հայաստանյան քաղաքական դաշտը ներկայացնող Ազգային ժողովի պատգամավորների հետ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց և փախստականների հետ։
ԱՄՆ Հելսինկյան հանձնաժողովը ԱՄՆ կառավարության անկախ հանձնաժողով է, որ ձգտում է առաջ տանել ԱՄՆ ազգային անվտանգությունն ու ազգային շահերը՝ խթանելով մարդու իրավունքները, ռազմական անվտանգությունը և տնտեսական համագործակցությունը ԵԱՀԿ 57 երկրներում։

Politics 11:15 03/07/2024 Armenia
The U.S. Embassy in Yerevan welcomes to Armenia a bipartisan U.S. Congressional Delegation led by Senator Roger Wicker (R-MS), the Senate ranking member of the U.S. Helsinki Commission, also known as the Commission on Security and Cooperation in Europe (CSCE). Senator Wicker is also the ranking member of the U.S. Senate Armed Services Committee.
Senator Wicker is joined by Helsinki Commission Chairman, Representative Joe Wilson (R-SC-2), Co-Chairman Senator Ben Cardin (D-MD), who is also Chairman of the U.S. Senate Foreign Relations Committee, as well as Senator John Cornyn (R-TX), Representative Robert Aderholt (R-AL-4), Representative Richard Hudson (R-NC-9), Representative Trent Kelly (R-MS-1), and Representative Andy Harris (R-MD-1), the U.S. Embassy said in a press release on Wednesday.
During their visit July 2-5, the Congressional delegation will meet with their counterparts in the Armenian National Assembly, and with representatives of the Armenian government, to strengthen the partnership between our two countries. The delegation will take part in a wreath laying ceremony at the Armenian Genocide Memorial, followed by meetings with Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, and President of the National Assembly Alen Simonyan. The delegation will also meet with members of parliament from across Armenia’s political spectrum, representatives of civil society, and refugees and displaced persons from Nagorno-Karabakh.
The U.S. Helsinki Commission is an independent U.S. government commission that advances American national security and national interests by promoting human rights, military security, and economic cooperation in 57 OSCE countries.