Քաղաքական 09:23 05/07/2024 Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 5-ին նշում ենք Սահմանադրության օրը: Սահմանադրությունն ընդունված է կոչել նաև մայր օրենք կամ հիմնական օրենք: Մայր օրենք կոչում են, որովհետև Սահմանադրություն ունեցող ցանկացած երկրում օրենքները պիտի բխեն հենց նրանից, սնվեն, կերակրվեն Սահմանադրության թեզերից, հայեցակարգերից ու դրույթներից:
Սահմանադրությունը հիմնական օրենք կոչում են, որովհետև ժողովրդապետական կամ ժողովրդավարական երկրներում դա միակ կամ այն քիչ օրենքներից է, որ սովորաբար ընդունվում է համաժողովրդական քվեարկության միջոցով, այսինքն՝ այս պարագայում ժողովուրդն է «կողմ» կամ «դեմ» քվեարկում օրենքին, ժողովուրդն է քվեարկությամբ ընդունում կամ մերժում այդ մայր կամ հիմնական օրենքը՝ Սահմանադրությունը:
Այսպիսի իրավակարգավորումներ են գործում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն՝ մեր երկրում քաղաքացիների ամբողջություն ժողովուրդն է հանդես գալիս սահմանադիրի դերում:
Ինչո՞ւ է այսպես և ո՞րն է սրա տրամաբանությունը: Սահմանադրություն ընդունելով և Սահմանադրության օգտին քվեարկելով՝ քաղաքացին և քաղաքացիների հավաքականություն ժողովուրդը նախ հայտարարում է, որ ստանձնում է պետություն ունենալու պատասխանատվությունը, պատրաստ է կրել այդ պատասխանատվությունը: Իսկ բուն Սահմանադրության տեքստում ժողովուրդն արտահայտում է իր պատկերացումը, թե ինչպիսին է պատկերացնում այդ պետությունը, նրա կառավարումը, ինչպիսին պետք է լինի այն ընդհանուր առմամբ և ինչ նախագիծ կյանքի կոչելու վրա ենք աշխատելու բոլորով:
Եվ երրորդ, ոչ պակաս կարևոր հանգամանքն այն է, որ քաղաքացիները Սահմանադրության տեքստում պիտի արձանագրեն իրենց հիմնադրած և կառուցած պետության մեջ իրենց ապրելու կանոնները՝ քաղաքացի-պետություն հարաբեությունների, քաղաքացի-օրենք հարաբերությունների, քաղաքացի-քաղաքացի հարաբերությունների, մարդ-մարդ հարաբերությունների, մարդ-բնություն հարաբերությունների կանոնները:
Սահմանադրությունը, ըստ այդմ, քաղաքացիների հավաքական պայմանավորվածությունն է սեփական երկրում ապրելու կանոնների, իրավունքների և պարտականությունների մասին: Ինքնիշխան բառը, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, հենց այստեղից է ծագում: Ինքնիշխանը նա է, ով որոշում է տվյալ երկրում ապրելու կանոնները: Մեր երկրում ժողովուրդն է ինքնիշխան ևայդպես է ոչ միայն դե յուրե, այլև 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ նաև դե ֆակտո: Եվ այս փաստի հետ է, որ խորը սոցիալ-հոգեբանական կոնֆլիկտի մեջ է մեր գործող Սահմանադրությունը:
Բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով ՀՀ քաղաքացին այսօր չի համարում, որ Սահմանադրությունն իր ու իր հարևանի, իր ու իր համայնքի, իր ու իր պետության մյուս բնակիչների հետ ապրելու կանոնների մասին իր պատկերացումն ու պայմանավորվածությունն է արտահայտում: Քաղաքացին համարում է, որ իշխող վերնախավն է այդ տեքստը ստեղծել, հայտարարել դրա ընդունման մասին և, ըստ էության, ներդրել այն Հայաստանում:
Իմ համոզմունքը եղել և մնում է այն, որ սա հիմնարար պրոբլեմ է մեր երկրի համար, և մեր երկրին հարկավոր է նոր Սահմանադրություն, և տվյալ պահին խոսում եմ ոչ այնքան տեքստային նորության, որքան դրա ստեղծման և ընդունման մեթոդի նորության մասին: Մեզ պետք է նոր Սահմանադրություն, որը ժողովուրդը համարի իր ստեղծածը, իր ընդունածը, համարի, որ այն, ինչ նրանում գրված է՝ իր պատկերացումն է իր ստեղծած պետության և այդ պետության մեջ մարդկանց, քաղաքացիների հարաբերությունների մասին:
Մեզ պետք է Սահմանադրություն, որն օրգանական կապով կապված է սահմանադիրի՝ ժողովրդի հետ:
Այս թեման հիմա շատ է շահարկվում թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին դաշտում: Բայց մենք անշեղորեն պիտի շարունակենք մեր պետությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, ուժեղացնելու, ինստիտուցիոնալ, հոգեբանական ու ֆիզիկական առումով նրան անխոցելի դարձնելու մեր ճանապարհը: Սա դժվար, բայց պատվաբեր ճանապարհ է ու մենք ընթանում ենք ճիշտ ճանապարհով, բայց այդ ճանապարհն անցնելու համար մեզ պետք է կենտրոնանալ մի կոնկրետ խնդրի՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը սպասարկելու վրա, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը ինքնիշխանի, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի շահն է, Իրական Հայաստանում ապրող իրական մարդկանց շահը, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծել են որպես գործիք իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում իրենց ազատությունը, բարեկեցությունը, երջանկությունը, անվտանգությունն ապահովելու համար, արդար միջավայր ձևավորելու համար և մենք չպետք է շեղվենք այս նպատակից:

Никол Пашинян сегодня, 5 июля, направил послание по случаю Дня Конституции, в котором говорится:
Сегодня, 5 июля, мы отмечаем День Конституции. Конституцию принято называть также фундаментальным законом или основным законом. Ее называют фундаментальным законом, потому что в любой стране, где есть Конституция, законы должны вытекать из нее, питаться тезисами, понятиями и положениями Конституции.
Конституцию называют основным законом, потому что в демократических странах это единственный или один из немногих законов, который обычно принимается путем всенародного голосования, то есть в данном случае народ голосует “за” или “против” закона, именно народ принимает или отвергает путем голосования этот основной закон - Конституцию.
Подобные правовые нормы действуют и в Республике Армения, то есть в нашей стране в роли создателя Конституции выступает коллектив граждан, народ. Почему это так и какая в этом логика? Принимая Конституцию и голосуя за Конституцию, гражданин и коллектив граждан, народ, прежде всего заявляет, что берет на себя ответственность за то, чтобы иметь государство, и готов нести эту ответственность.
А в тексте самой Конституции народ выражает свое представление о том, каким он себе представляет это государство, его управление, каким оно должно быть в целом и над реализацией какого проекта мы все будем работать.
И третье, не менее важное обстоятельство, заключается в том, что граждане должны зафиксировать в тексте Конституции правила своей жизни в основанном и построенном ими государстве: правила отношений гражданин-государство, правила отношений гражданин-право, правила отношений гражданин-гражданин, правила отношений человек-человек, правила отношений человек-природа.
Соответственно, Конституция – это коллективный договор граждан о действующих в собственной стране правилах жизни, правах и обязанностях. Слово “суверен”, уважаемые граждане Республики Армения, происходит именно отсюда. Суверен – это тот, кто сам устанавливает правила жизни в данной стране. В нашей стране сувереном является народ, и это так не только де-юре, но после Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года также и де-факто. И наша действующая Конституция находится в глубоком социально-психологическом конфликте именно с этим фактом.
В силу известных всем нам обстоятельств гражданин Республики Армения сегодня не считает, что Конституция выражает его представления и договоренности о правилах его жизни с его соседом, с его общиной, с другими жителями его государства. Гражданин считает, что правящая элита создала этот текст, заявила о его принятии и, по сути, внедрила его в Армении.
Я был и остаюсь убежден в том, что это фундаментальная проблема для нашей страны, и нашей стране нужна новая Конституция, и сейчас я говорю не столько о новом тексте, сколько о новом методе ее создания и принятия. Нам нужна новая Конституция, чтобы народ считал, что именно он создал ее, именно он принял ее, и то, что в ней написано, — это его представление о созданном им государстве и об отношениях между людьми, гражданами в этом государстве.
Нам нужна Конституция, которая будет органически связана с создателем Конституции - с народом.
Вокруг этой темы сейчас много обсуждений как внутри страны, так и за ее пределами. Однако мы должны неуклонно продолжать путь укрепления нашего государства – Республики Армения, и сделать его неуязвимым в институциональном, психологическом и физическом плане. Это трудный, но почетный путь, и мы на правильном пути, однако для того чтобы пройти этот путь, нам нужно сосредоточиться на конкретной задаче: обслуживать государственный интерес Республики Армения, потому что государственный интерес Республики Армения – это интерес суверена, то есть народа Республики Армения, интерес реальных людей, живущих в Реальной Армении, которые создали Республику Армения в качестве инструмента обеспечения своей свободы, благополучия, счастья, безопасности, формирования справедливой среды на своей международно признанной территории, и мы не должны отклоняться от этой цели.