Սպորտ 09:39 05/07/2024 Աշխարհում
Թուրք պաշտպան Մերիհ Դեմիրալը Եվրո-2024-ի1/8 եզրափակչի Ավստրիայի ընտրանու հետ հանդիպմանը խփած գոլից հետո Թուրքիայի՝ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական կազմակերպության ժեստը ցուցադրելու պատճառով որակազրկվել է։
Sport.ru-ի հաղորդմամբ, Bild-ը գրում է, որ ՈւԵՖԱ-ն որոշել է պաշտպանին որակազրկել երկու խաղով՝ մինչև Եվրո-2024-ի եզրափակիչը։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) հետաքննություն էր սկսել Մերիհ Դեմիրալի ժեստի պատճառով։
Sport.ru-ն նաև գրում է, որ Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հայտնել է՝ գերմանական ԶԼՄ-ների տեղեկությունները ազգային հավաքականի պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի երկու խաղով որակազրկման մասին սուտ են։
«Տեղեկություններն այն մասին, որ ՈՒԵՖԱ-ն երկու խաղով որակազրկել է Դեմիրալին, չի համապատասխանում իրականությանը մեր խաղացողի պաշտպանությունը կտևի մինչև ուրբաթ առավոտ», - ասվում է ֆեդերացիայի հայտարարության մեջ:
Թուրքիայի ազգային հավաքականը Եվրոպայի առաջնության քառորդ եզրափակչում կհանդիպի Նիդեռլանդների հետ հուլիսի 6-ին։

Sport 12:27 05/07/2024 World
Turkey defender Merih Demiral is to be banned for two games by UEFA following a gesture he made during his side's last-16 win against Austria on Tuesday and will miss Saturday's Euro 2024 quarter-final against Netherlands, Reuters reported, citing German media.
The 26-year-old centre back scored twice in a 2-1 win over the Austrians to send his side into the last eight for the first time since 2008, and celebrated by making a "wolf" gesture with his fingers.
The gesture is linked to the "Grey Wolves", an ultra-nationalist youth branch of Turkey's Nationalist Movement Party (MHP), which is an ally of President Tayyip Erdogan's ruling AK Party.
"The symbols of Turkish right-wing extremists have no place in our stadiums," Germany's Interior Minister Nancy Faeser said in a post on X, and UEFA subsequently opened a disciplinary case against Demiral.
German newspaper Bild reported on Thursday, opens new tab that it had received information that the player would be banned for two games over the gesture, but it did not specify a source for its claim.
Turkey meet the Netherlands in their quarter-final at Berlin's Olympiastadion on Saturday, a game the Turkish president Tayyip Erdogan is expected to attend.