Քաղաքական 12:49 05/07/2024 Հայաստան
«Ռուսաստանն այս տարածում մեծ ներգրավածություն ունի, Իրանն անմիջական հարևանությամբ է գտնվում, երևի չէին ցանկանա տեսնել ազատություններ, ժողովրդավարություն, առաջընթաց այդ ուղղությամբ, որոնք ունեցել են մեր հայ բարեկամները»,- Հայաստանում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերը։
Նա նշեց, որ աշխարհում, այս տարածաշրջանում տեսնում են այն ձայները, ուժերը, որոնք փորձում են  իչիք դարձնել ժողովրդավարությունը, ազատությունները, Հայաստանն այս հարցում մեծ վճռականություն, հաստատակամություն է հանդես բերում դա թույլ չտալու համար։
«Հիմա առավել քան երբևէ հստակ է, որ Հայաստանի կառավարությունը, ժողովուդրը ցանկանում են խաղաղության համաձայնագիր տեսնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, այն ամբողջականացվի, ստորագրվի, սահմանազատումն ու սահմանագծումը ավարտվեն, ռազմագերիներն ազատ արձակվեն։
Նշվեց, որ այս երկրի ղեկավարության շրջանում ցանկություն կա վերաբացել սահմանները, որպեսզի լինի մարդկանց ազատ տեղաշարժ հարևան Թուրքիայից, նաև խթանվի Հայաստանում տնտեսությունը։
Մենք ձեր կողքին ենք այս հարցում»,- ասաց Ռ.Ուիները։
Նա խոսք ուղղեց Ադրբեջանին, ԵԱՀԿ անդամներին. «Զգուշացեք, թե ինչի կարող է բերել միավորումը Պուտինի Ռուսաստանի հետ։ Ադրբեջանում մեր բարեկամներնին ուզում եմ խորհուրդ տալ՝ փորձեն հասկանալ ազատության գինը, արժեքը։ Մենք քանիցս դա տեսել ենք։ Այս զգուշացումն ուզում եմ փոխանցել Ադրբեջանին՝ զգուշանան, որպեսզի ռուսական մեծ արջը չփորձի ևս մեկ անգամ գերիշխող դիրք զբաղեցնել նախկին խորհրդային միության հանրապետության նկատմամբ»։

Политика 13:37 05/07/2024 Армения
«У России большая вовлеченность в этом регионе, непосредственно по соседству с Арменией находится Иран, наверное, им бы не хотелось видеть свободы, демократию, прогресс в этом направлении, который зарегистрировали наши армянские друзья», – сказал на совместной пресс-конференции с Аленом Симоняном сенатор США Роджер Уикер.
Он отметил, что в мире, в этом регионе видят голоса и силы, которые пытаются свести на нет демократию и свободы, и Армения в этом вопросе демонстрирует большую решимость и решительность, чтобы не допустить этого.
«Сейчас как никогда ясно, что правительство и народ Армении хотят видеть мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, чтобы оно было финализировано и подписано, процесс делимитации и демаркации границ был завершен, были освобождены военнопленные.
Было отмечено желание руководства этой страны разблокировать границы, чтобы было свободное перемещение людей из соседней Турции, что поспособствует и развитию экономики Армении.
Мы рядом с вами в этом вопросе», – сказал сенатор.
Он обратился также к Азербайджану, членам ОБСЕ: «Остерегайтесь того, к чему может привести объединение с путинской Россией. Я хочу посоветовать нашим друзьям в Азербайджане – попытаться понять цену и ценность свободы. Мы видели это много раз. Я хочу передать это предупреждение Азербайджану – быть бдительным, чтобы большой русский медведь не попытался в очередной раз занять доминирующее положение в отношении республики бывшего Советского Союза», – указал он.