Քաղաքական 12:55 06/07/2024 Հայաստան
Հայաստանը բաց է թողնում հնարավորությունների բոլոր պատուհանները, իսկ Ադրբեջանը հմտորեն օգտվում է. Քաղաքագետ
«Ադրբեջանը և Չինաստանը շուտով կդառնան ռազմավարական գործընկերներ, Չինաստանը կաջակցի Ադրբեջանի անդամությանը շանհայյան համագործակցությանը, իսկ սա դեպի BRICS տանող պլացդարմ է։
Հայաստանը բաց է թողնում հնարավորությունների բոլոր պատուհանները, իսկ Ադրբեջանը հմտորեն օգտվում է հնարավորություններից, ձգտելով դառնալ նաև տնտեսական և քաղաքական իմաստով ուժեղացող Գլոբալ Հարավի եթե ո'չ մասը, ապա դաշնակիցը։
Ադրբեջանի յուրաքանչյուր հաջողություն Հայաստանի համար ստեղծում է մարտահրավերներ, որոնք ամեն օր ավելի են սաստկանում»։

Politics 14:05 06/07/2024 Armenia
Political analyst Ara Poghosyan has reacted to the upgrade of Chinese-Azerbaijani relations to strategic partnership announced by Chinese President Xi Jinping when meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev on Wednesday.
"Azerbaijan and China will soon establish strategic partnership. China will support Azerbaijan's membership in the Shanghai Cooperation Organization (SCO), a platform paving the way for its accession to BRICS,” he wrote on Facebook on Saturday.
“Armenia is missing all windows of opportunity, while Azerbaijan is skillfully taking advantage of opportunities, striving to become an ally of the strengthening Global South, if not its partner.
“Every success of Azerbaijan creates challenges for Armenia, which are getting bigger with each passing day,” he stated.