Քաղաքական 10:59 08/07/2024 Հայաստան
«Շատերը մտահոգ են (գուցե՝ ոչ անհիմն)Իրանում Փեզեշքիանի հաղթանակով՝ համարելով ադրբեջանցի։ Մինչ այդ մտահոգ էինք Բայդենի հնարավոր պարտությամբ (գուցե՝ ոչ անհիմն), ավելի վաղ մտահոգ էինք Մակրոնի պարտությամբ, Լուկաշենկոն վաղուց «ադրբեջանամետ» է, իսկ Պուտինը՝ «Էրդողանի դաշնակիցը»։ Գուցե այս բոլոր մտահոգությունները տեղին են, բայց ճիշտ եզրահանգման մենք չենք գալիս՝ արդեն մի քանի տարի շարունակ.
1.     Եթե նույնիսկ Թեհրանում, Վաշինգտոնում, Մոսկվայում, Թբիլիսիում, Անկարայում միաժամանակ իշխանության գան պրոադրբեջանական ուժեր, բայց Հայաստանում լինի իրական պետական մտածողությամբ հայկական իշխանություն, Հայաստանը գրագետ քաղաքականությամբ և գրագետ քայլերով կկարողանա պաշտպանել իր շահերը՝ ձեռք բերելով դաշնակիցներ հենց այդ երկրներից։
2.     Եթե Թեհրանում, Վաշինգտոնում, Մոսկվայում, Թբիլիսիում, Անկարայում միաժամանակ իշխանության գան պրոհայկական ուժեր, իսկական հայամետներ, բայց Հայաստանում լինի այսօրվա պես աղետաբեր իշխանությունը, մեզ ոչինչ չի փրկի կորուստներից ու ողբերգությունից, միշտ կլինենք «թույլ և մենակ»՝ առանց դաշնակից։

Политика 12:17 08/07/2024 Армения
«Многие обеспокоены (возможно, и небезосновательно) победой Масуда Пезешкиана на выборах президента Исламской Республики Иран. До этого мы были обеспокоены вероятным поражением Байдена (возможно, также небезосновательно), еще раньше нас беспокоило поражение Макрона. Лукашенко уже давно «проазербайджанский», а Путин – «союзник Эрдогана».
Возможно, все эти опасения уместны, но к верному выводу мы все еще не приходим – вот уже несколько лет.
1. Даже если к власти в Тегеране, Вашингтоне, Москве, Тбилиси и Анкаре одновременно придут проазербайджанские силы, а в Армении будет действовать власть с реальным государственным мышлением, Армения своей грамотной политикой и шагами сможет защитить свои интересы, обретая союзников именно из этих стран.
2. Даже если в Тегеране, Вашингтоне, Москве, Тбилиси и Анкаре одновременно придут к власти проармянские силы, истинно проармянские силы, а в Армении будет подобная нынешней катастрофическая власть, то ничто не спасет нас от потерь и трагедии, мы всегда будем «слабыми и одинокими», без союзников.
Следовательно, необходимо сосредоточиться на качестве собственной власти. Все остальное - управляемые ситуации».