Մշակույթ 14:47 10/07/2024 Հայաստան
Իրանցի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին 14 տարվա տնային կալանքից և ազատազրկումից հետո «Ոսկե ծիրանի» պատվավոր հյուրն է
21-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի պատվավոր հյուրն է աշխարհահռչակ իրանցի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին։ Սա կլինի Փանահիի առաջին փառատոնային այցը 14 տարվա տնային կալանքից և ազատազրկումից հետո, և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի տարում «Ոսկե ծիրան»-ը Փանահիին հատուկ «Փարաջանովյան թալեր» կշնորհի՝ միավորելով երկու բախտակից արվեստագետներին։ Այս մասին հայտնում են «Ոսկե ծիրա» կինոփառատոնից։
Հենց Փանահին է՝ Աբաս Քիառոստամիի, Մոհսեն Մախմալբաֆի, Դարիուշ Մեհրջուիի և այլ վարպետների հետ պատասխանատու 1980-90-ականների իրանական կինոյի մեծ վերելքի համար, որի արձագանքները լսելի են առայսօր։
Փանահին եզակի ռեժիսորներից է, որ արժանացել է թե՛ Լոկառնոյի կինոփառատոնի «Ոսկե հովազ»-ին, թե՛ Վենետիկի կինոփառատոնի «Ոսկե առյուծ»-ին, թե՛ Բեռլինի կինոփառատոնի «Ոսկե արջ»-ին, թե՛ անգամ Կաննի կինոփառատոնի «Ոսկե կինոխցիկ»-ին՝ լավագույն դեբյուտի համար։
Չնայած տնային կալանքին՝ Փանահին շարունակել է ստեղծագործել անգամ, երբ նրան պաշտոնապես արգելված էր ստեղծագործել, և այս ազատատենչ աշխարհայացքն ակներև է նաև նրա ֆիլմերի ինչպես թեմաներում, այնպես էլ հատկապես սահմաններ չճանաչող ոճային բացառիկ նորարարական լուծումներում։

Culture 15:30 10/07/2024 Armenia
World-famous Iranian filmmaker Jafar Panahi is the guest of honor at the ongoing Golden Apricot International Film Festival (GAIFF) in Yerevan, the festival reported on Wednesday.
This will be Panahi’s first festival visit after 14 years of imprisonment and house arrest and in the year of Parajanov’s 100th anniversary Golden Apricot will honor Panahi with a Special Parajanov Thaler, thus uniting the two artists with a shared fate.
It was Panahi and other masters such as Abbas Kiarostami, Mohsen Makhmalbaf and Dariush Mehrjui that were responsible for the great explosion of Iranian cinema in the 1980-90’s, which continues to bear fruit up to this day.
Panahi is one of few directors to have received both the Locarno Film Festival Golden Leopard and Venice Film Festival Golden Lion, as well as the Berlinale Golden Bear and even the Camera d’Or in Cannes for Best Debut.
Despite the house arrest, Panahi continued to make films even when he was specifically prohibited from doing so, and this desire for freedom is evident in his films in terms of not only their subject matters, but especially their innovative style that knows no bounds.