Քաղաքական 13:38 12/07/2024 Հայաստան
Շփումների ֆորմատը փոքր-ինչ փոխվել է, բայց որոշ առումով պահպանվել է. Արշակյանը՝ ՌԴ հետ հարաբերությունների մասին
«Ռուսաստանի միջխորհորդարանական հանձնաժողովի համանախագահն եմ, ունենք շփումների ֆորմատ, որը փոքր-ինչ փոխվել է, բայց որոշ առումով նաև պահպանվել է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը։
Նա նշեց, որ իր գործընկերոջ հրավերով գտնվում էր Ռուսաստանում. «Կարող եմ ասել, որ խոսակցությունները բոլոր ուղղություններով բաց ու թափանցիկ են։ Բազմիցս հայտարարել ենք, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում կան հարցեր, խնդիրներ, որոնց պատասխանները ակնկալում ենք։ Սրանք հարցեր են, որոնք  բաց քննարկվում են։ Դրանք կապված են ՀԱՊԿ-ի գործունեության, միջազգային պայմանագրերի կատարման ընթացքի, Հայաստանի անվտանգային միջավայրի, ինչպես նաև նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի կետերի կատարման և չկատարման հետ»։

Politics 17:13 12/07/2024 Armenia
Hakob Arshakyan, a deputy speaker of the Armenian parliament, pointed to persisting issues in Armenia’s relations with Russia at a press briefing on Friday.
“I am the co-chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of Armenia and the Russian Federal Assembly. We have a format of contacts, which has slightly changed,” he told reporters.
Arshakyan noted that he recently visited Russia at the invitation of his colleague. "The discussions are open and transparent in all spheres. We have repeatedly stated that there are issues in our relations with Russia and we seek clarifications on them. They concern the CSTO activities, the implementation of international treaties, Armenia's security environment, as well as the fulfillment and non-fulfillment of the November 9 agreement terms,” he explained.