Քաղաքական 18:36 12/07/2024 Աշխարհում
Մարիա Զախարովա. «EAGLE PARTNER 2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունները, բացի ափսոսանքից, ոչինչ չեն առաջացնում
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հուլիսի 12-ին կայացած ճեպազրույցում անդրադարձել է հուլիսի 15-ից 24-ը Հայաստանում ծրագրվող «EAGLE PARTNER 2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություններին՝ նախապատրաստվելու միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին։
«Այս զորավարժությունները կանցկացվեն երկրորդ անգամ և ափսոսանքից բացի ոչինչ չեն առաջացնում, հատկապես ՀԱՊԿ-ում Երևանի գործունեության փաստացի սառեցման և այդ կազմակերպության դեմ հրապարակային հարձակումների ֆոնին։
Արևմուտքը որքան էլ հայտարարի խաղաղ նպատակների մասին, հիմնական խնդիրն ակնհայտ է՝ սեփական աշխարհաքաղաքական նախագծերի իրականացման համար կամուրջ ստեղծել, բայց իրականում խոսքն արկածախնդրության  մասին է։ Ամերիկացիների հայտնվելը Հարավային Կովկասում միայն կբորբոքի տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները և կստեղծի նոր բաժանարար գծեր:
Դուք կարող եք ինչ-որ տեղ պահպանել այս բառերը և որոշ ժամանակ անց ստուգել դրանք իրականության հետ: Ցավոք, կարող եմ ասել, որ սա պարզապես միտում կամ գուշակություն չէ, այլ փաստացի տվյալների վրա հիմնված վերլուծություն»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, արևմտամետները մոլագար կերպով Հայաստանին ներքաշում են Անդրկովկասում և նրա շուրջը փոխգործակցության տարբեր ձևաչափերի մեջ, որոնք ուղղված են առաջին հերթին Ռուսաստանի և Իրանի դեմ։
«Նրանք իրենց հովանու ներքո զորավարժություններին և ուսումնական ծրագրերին ներգրավվելու միջոցով հանրապետությանը պարտադրում են Զինված ուժերի ՆԱՏՕ-ի չափանիշները։ Սա հանգեցնում է Հայաստանի անվտանգության ողջ համակարգի վերաֆորմատավորմանը, և արդյունքում՝ արևմտյան երկրների ներքին և արտաքին քաղաքականության վրա լրացուցիչ լծակներ ձեռք բերելու։
Ռուսաստանը հավատարիմ էր և մնում է իր դաշնակցային պարտավորություններին, այդ թվում՝ Հայաստանի անվտանգության ապահովման առումով, և ձգտում էր գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ։
Միևնույն ժամանակ, Երևանի նման քայլերը, որոնք դառնում են համակարգային, խաթարում են այս ոլորտում փոխգործակցության հաստատված մեխանիզմների գործարկման հեռանկարները»,- նշել է Զախարովան։

Политика 18:02 12/07/2024 В мире
Мария Захарова: Совместные армяно-американские учения «EAGLE PARTNER 2024» не вызывают ничего, кроме сожаления
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 12 июля коснулась запланированных с 15 по 24 июля в Армении совместных армяно-американских учений «EAGLE PARTNER 2024» в рамках подготовки к участию в международных миротворческих миссиях.
«Эти учения пройдут уже во второй раз и не вызывают ничего, кроме сожаления, особенно на фоне фактического замораживания Ереваном своей деятельности в ОДКБ и публичных выпадов в адрес этой организации.
Какие бы мирные миротворческие цели ни декларировали западники, главная задача очевидна – создать плацдарм для реализации собственного геополитических проектов, а на самом деле, речь идет об авантюрах. Появление американцев на Южном Кавказе лишь подогреет сохраняющийся в регионе конфликтный потенциал и создаст новые разделительный линии.
Эти слова можно где-то вот себе сохранить и через некоторое время сверить с действительностью. Я, к сожалению, могу сказать, что это не просто тенденция или какое-то гадание, а анализ на основе фактических данных», – сказала Захарова.
По ее словам, «западники маниакально втягивают Армению в различные форматы взаимодействия в Закавказье и вокруг него, которые заточены, в первую очередь, против России, против Ирана».
«Через привлечение к маневрам и тренировочным программам под своей эгидой навязывают Республике натовские стандарты Вооруженных сил. Это ведет к переформатированию всей системы безопасности Армении и, как следствие, обретению западниками дополнительных рычагов влияния на ее внутреннюю и внешнюю политику.
Россия была и остается приверженной своим союзническим обязательствам, в том числе в плане обеспечения безопасности Армении, стремилась находить взаимоприемлемые развязки.
Вместе с тем, подобные шаги Еревана, приобретающие системный характер, подрывают перспективы функционирования отработанных механизмов взаимодействия в данной области», – отметила Захарова.