Իրավունք 14:32 13/07/2024 Աշխարհում
ԱՄՆ-ում դատարանը կարճել է հոլիվուդյան դերասան Ալեք Բոլդուինի դեմ քրեական գործը՝ «Ժանգը» ֆիլմի նկարահանման հրապարակում օպերատոր Գալինա Հաթչինսի անզգուշությամբ սպանության մեղադրանքով։ CBS News-ը մանրամասներ է հաղորդում։
Դատավորը համարել է, որ գործում առկա են իրեղեն ապացույցների հետ կապված էական խախտումներ։ Հաղորդվում է, որ հրաժարական է տվել նաև դատավարությունը վարող երկու դատախազներից մեկը:
Դատավճռի հրապարակումից հետո Բոլդուինը չի կարողացել զսպել հուզմունքն ու արտասվել դատարանի դահլիճում։
Փաստաբանները պահանջում էին կարճել գործը՝ նշելով, որ դատախազությունը թաքցրել է միջադեպի հետ կապված զենքի մասին տվյալները։
Դատախազները չեն կարողանա կրկին մեղադրանք առաջադրել Բոլդուինին, քանի որ դատարանն ամբողջությամբ կարճել է գործը՝ առանց վերաբացման իրավունքի։
«Դատարանը ծայրահեղ քայլերի է դիմել. գործը փակված է»,- BBC-ին ասել է Լոս Անջելեսի քրեական իրավաբան Ջոշուա Ռիտերը:
Մեղադրող կողմը պնդում էր, որ Բոլդուինը նկարահանման հրապարակում կոպտորեն անտեսել է անվտանգության նախազգուշական միջոցները: Նրան սպառնում էր նաև մինչև 18 ամսվա ազատազրկում։ Դերասանը չէր ընդունել մեղքը։
2021 թվականի հոկտեմբերին կինոաշխարհը ցնցվեց «Ժանգ» ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ տեղի ունեցած ողբերգությունից։ Ալեք Բոլդուինը ֆիլմի մի դրվագի նկարահանման ժամանակ կրակել է ատրճանակից, որը, պարզվել է, լիցքավորված է ոչ թե դատարկ, այլ մարտական փամփուշտներով։ Արդյունքում ծանր վիրավորում էր ստացել 42-ամյա կին օպերատոր Գալինա Հաթչինսը, նրան ուղղաթիռով տեղափոխել էին հիվանդանոց, սակայն բժիշկները չէին կարողացել փրկել նրա կյանքը։
Հաթչինսի ամուսինը դատի էր տվել Բոլդուինին և ֆիլմի նկարահանման մեջ ներգրավված ընկերություններին, պրոդյուսերներին և անձնակազմի անդամներին։

Право 14:47 13/07/2024 Армения
Алек Болдуин не сядет в тюрьму. Судья неожиданно для всех не стала доводить процесс до обвинительного или оправдательного приговора, а просто закрыла уголовное дело по обвинению актера в непредумышленном убийстве на съемках фильма «Ржавчина», передает телеканал «МИР 24».
После того как судья огласила свой вердикт, знаменитый актер расплакался, обнял своих адвокатов и жену и вскоре покинул суд, не замечая журналистов.
Именно на таком решении суда и настаивала защита актера. По мнению адвокатов, сторона обвинения намеренно скрыла ряд важных доказательств, которые могли помочь оправдать актера. Спецпрокуроры утверждали, что Болдуин наставлял револьвер на других коллег, изображал выстрелы, и требовали отправить его за решетку на 18 месяцев. Это максимальное наказание по данной статье.
«В тот день Болдуин отказался от многочисленных возможностей пройти стандартную проверку безопасности перед репетицией и вместо этого «сделал свое дело» с револьвером на репетиции, где был убита оператор Галина Хатчинс», – заявила специальный прокурор Эрлинда Окампо Джонсон.
В свою очередь, адвокаты уверяли суд и присяжных: Алек Болдуин сделал именно то, что всегда делают актеры. Вся ответственность лежит на оружейнике фильма. Трагедия произошла в 2021 году. Роковой выстрел раздался во время съемок фильма «Ржавчина». Пуля задела двух членов съемочной группы: режиссера и кинооператора Галину Хатчинс, которая скончалась на месте. Оказалось, оружие было заряжено боевыми, а не холостыми патронами.
«Оружие было проверено и перепроверено теми, кто отвечал за его безопасность. Болдуин не трогал его, он не заряжал его сам», – подчеркнул адвокат Алекс Спиро.
Присяжным показали видео со съемочной площадки, когда произошло убийство. На кадрах отчаянные попытки спасти оператора Галину Хатчинс.
Девушку, которая отвечала за оружие на съемочной площадке, признали виновной в непредумышленном убийстве. Ее приговорили к 18 месяцам тюрьмы.
Сам Болдуин в ходе судебного процесса свою вину отрицал, утверждая, что не нажимал на курок. Дело против актера закрыто без права на пересмотр. То есть прокуратура не сможет повторно обратиться в ту же инстанцию с тем же обвинением.