Իրավունք 14:54 15/07/2024 Հայաստան
Երկու տարի առաջ այս օրը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատական նիստի ժամանակ մահացավ պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը: Նա մինչ մահը երկու ամիս պահվում էր անազատության մեջ։
Նիստի ընթացքում Արմեն Գրիգորյանի ինքնազգացողությունը վատացել էր, նա կորցրել էր գիտակցությունը։ Դատարան մեկնած բժիշկներն Արմեն Գրիգորյանի մոտ արձանագրել են սրտի կանգ։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գրիգորյանն անազատության մեջ էր 2022թ.  մայիսի 17-ից։ Նրա առողջական վիճակի վատթարացման մասին Գրիգորյանի պաշտպանը մշտապես բարձրաձայնել էր, դիմել, սակայն դատավոր  Արուսյակ Ալեքսանյանը երկարաձգել էր կալանքը։
Նրա նկատմամբ քրեական գործ էր հարուցել ԱԱԾ-ն «ազգային արժանապատվությունը հրապարակայնորեն նվաստացնելու հատկանիշներով»։

Право 17:29 15/07/2024 Армения
2 года назад в этот день, 15 июля 2022 года, в суде общей юрисдикции Еревана во время судебного заседания скончался кинопродюсер Армен Григорян. До того рокового дня Григорян 2 месяца содержался под арестом.
В ходе заседания 15 июля 2022 года самочувствие Григоряна ухудшилось, он потерял сознание. Заседание было прервано, в здание суда вызвали скорую помощь. Прибывшие в зал суда медики констатировали у Григоряна остановку сердца.
Служба национальной безопасности сообщила, что Армен Григорян был задержан в рамках уголовного дела по факту «публичного унижения национального достоинства граждан». С 17 мая 2022 года Григорян находился под арестом. Адвокат до ставшего последним для Григоряна судебного заседания неоднократно выражал обеспокоенность ухудшением состояния здоровья своего подзащитного, но судья Арусяк Алексанян продлила срок содержания продюсера под стражей.