Քաղաքական 18:14 16/07/2024 Հայաստան
Հայաստանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման ուղղությամբ․ Միրզոյան
Հ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՄԱԿ կայուն զարգացման օրակարգի և նպատակների ու թիրախների իրականացման առաջընթացն ամփոփող ՀՀ երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Միրզոյանն իր ելույթում նշել է.
« ...  Այստեղ կցանկանայի անդրադառնալ եզրափակիչ, բայց իրականում մեր երկրի համար վերջին տարիների ամենակարևոր նախաձեռնությանը՝ միտված մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Հայաստանն անկեղծորեն ներգրավվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի կնքման գործընթացում՝ հիմնվելով միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքի և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա պետական ​​սահմանի սահմանազատման վրա։ Գործընթացը ներառում է նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության, ինչպես նաև հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների նկատմամբ լիարժեք հարգանքի վրա։
Այս պատկերացմամբ Հայաստանը նախաձեռնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի և հարևան երկրների միջև՝ այդպիսով տարածաշրջանի հարաբերությունների ամբողջ տրամաբանությունը հակամարտությունից փոխակերպելով դեպի փոխադարձ շահավետ համագործակցություն։
Հայաստանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման ուղղությամբ, ինչը հաջողության հասնելու պարագայում հասկանալիորեն դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա:
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ հիմնվելով երրորդ կամավոր զեկույցի արդյունքների վրա՝ Հայաստանը կշարունակի իր ջանքերը կառուցվածքային սահմանափակումները և խոցելիությունը հաղթահարելու ուղղությամբ: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, գենդերային հավասարության առաջմղումը և ամենախոցելի խմբերին հատուկ ուշադրությունը կլինեն մեր ապագա գործողությունների հենասյունը՝ կայուն զարգացման նպատակների իրագործման և 2030 թվականից հետո գործողությունների նախապատրաստման համար»։

Politics 12:35 17/07/2024 Armenia
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan presented Armenia's 3rd Voluntary National Review (VNR) in New York on July 15, summarizing the progress in implementing the 2030 Agenda for Sustainable Development, including its goals and targets. The minister's remarks are provided below.
“… This brings me to the last but, in fact, most crucial undertaking of our country within the last years, to achieve a long-term peace and stability in our region.
Armenia is genuinely engaged to conclude the agreement on the establishment of peace and interstate relations with Azerbaijan, anchored in the principles of mutual recognition of each other’s territorial integrity and delimitation of the state border based on the 1991 Alma-Ata Declaration, and unblocking regional transport infrastructure based on full respect for the countries’ sovereignty and jurisdiction, as well as the principles of equality and reciprocity.
With this understanding, Armenia has initiated the “Crossroads of Peace” project. This project aims to develop communications between Armenia and its neighbouring countries, thus transforming the whole paradigm of relationships in the region from confrontation to mutually beneficial cooperation.
Armenia also continuously undertakes significant efforts towards full normalization, establishing diplomatic relations and opening borders with Türkiye which, if successful, understandably will have a huge positive impact on the region.
To conclude, I would like to emphasize that based on the lessons learned from the third VNR, Armenia will continue its efforts towards overcoming structural constraints and vulnerabilities. Advancement of democracy, human rights, rule of law, gender equality, special focus to the most vulnerable will serve as a backbone for our future action to achieve the SDGs and prepare for post-2030 action."