Քաղաքական 10:55 17/07/2024 Հայաստան
«Քաղաքի մի մասը լույս չունի, մյուս մասը՝ ջուր, փողոցները քարուքանդ, ամենաբանուկ խաչմերուկներում ժամերով առանց որևէ կարգավորման։ Երկիրը մեծ հաշվով չի կառավարվում։
Ադրբեջանը կոշտ պահանջներ է դնում, ԱՄՆ-ն ասում է պետք է ծանր փոխզիջումներ լինեն (պարզ է, թե ով պիտի զիջի)։ Այս պայմաններում իշխանությունը գնում է անհոգ արձակուրդի՝ մի ամսով, մի քանի շաբաթով։ Միակ աշխատանքային գործունեությունը հեծանիվն է։
Իրավիճակը ամբողջականանում է ամեն ինչին հարմարվող անմռունչ հասարակության գործոնով։ Ի դեպ, 2020-ին նույն պատկերն էր, երբ օդում կախված էր պատերազմի հոտը, ու մտածելու ունակ մարդիկ հասկանում էին, որ պատերազմն արդեն դռան հետևում է, երկրի նախագահ, վարչապետ, ԱԺ նախագահ և մնացյալ պաշտոնյաներն արձակուրդների էին գնում։
Հասարակությունը՝ նույնպես։ Հիշենք նաև, որ երկիրը նախագահ էլ ունի։ Հիշենք նաև, որ բազմաթիվ ընդդիմադիր լիդերներ էլ ունի, որոնց «արձակուրդաունակությունը» պակաս չէ, և ովքեր ակտիվանում են միայն ուրիշների պրոցեսների ժամանակ՝ քվոտա կամ մասնաբաժին ստանալու համար։
Մյուս կողմից ակնհայտ է, որ ձևավորվել և ձևավորվում է հանրային գործիչների ու հանրային ակտիվի մի համայնք (բավականին պատկառելի), որը գնալու է ինքնակազմակերպման ճանապարհով, և որը պետք է կազմակերպի պետության կազմաքանդման դիմադրությունն ու պատմության գիրկն ուղարկի այս վիճակին հասցրած իշխանությանը (և ընդհանրապես բոլոր նրանց, ովքեր խանգարում են երկրի առողջացմանը)։
Այսօր հրապարակում Բագրատ Սրբազանն է, որի գործոնն ունի միաժամանակ կոնսոլիդացման և դաշտի մաքրման մեծ պոտենցիալ։ Մարդը, որը չունի նյութական ակնկալիքներ և շարժմանը միացողներից պահանջում է անել նույնը, կարող է հասնել դաշտի առողջացմանը՝ համախմբելով գաղափարական տարբեր դաշտերում գործող, բայց երկրի հանդեպ սեփական պատասխանատվությունը գիտակցող լայն շրջանակների։ Նոր հանրային դաշտն իրական այլընտրանք պիտի դառնա գործող իշխանություններին, որոնց ապաշնորհության (կամ՝ պայմանավորվածությունների) հետևանքով պետությունը ներսից ու դրսից անկառավարելի է դարձել։
Հանրությանը պիտի ներկայացվի իրավիճակը շտկելու և երկրի կառավարելիությունը վերադարձնելու հստակ, հասկանալի տեսլական։ Հակառակ դեպքում ստացվում է, որ մեր երկրին համ դրսից են հոշոտում, համ մենք մեր վարքագծով՝ ներսից»։

Политика 13:55 17/07/2024 Армения
В одной части Еревана нет света, в другой – воды, улицы в печальном состоянии, на самых оживленных перекрестках часами никакого регулирования дорожного движения. Страна, по большему счету, не управляется. Об этом написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«Азербайджан ставит жесткие условия, США говорят, что требуются трудные компромиссы (понятно, кто должен уступать). В этих условиях представители власти беззаботно уходят в отпуск – на месяц, на несколько недель. Единственная рабочая деятельность – велосипед.
Картину дополняет фактор безропотной, ко всему приспособляющейся общественности. Кстати, в 2020 году была похожая картина, когда в воздухе витал запах войны, и умеющие думать люди понимали, что война не за горами. Но и тогда президент страны, премьер, председатель НС и другие должностные лица уходили в отпуск. Как и общественность.
Вспомним также, что у страны есть и президент. Вспомним также, что есть и многочисленные оппозиционные лидеры, у которых не меньшая «отпускная способность» и которые активизируются только во время инициируемых другими процессов,  чтобы получить свою квоту или часть.
С другой стороны, очевидно, что сформировалось и формируется сообщество общественных деятелей и общественного актива (весьма представительное), которое пойдет по пути самоорганизации и которое должно организовать сопротивление развалу государства и отправить в объятия истории власть, которая довела до нынешнего состояния (и вообще всех тех, кто мешает оздоровлению страны)», – отметил эксперт.
«Сегодня на площади – архиепископ Баграт, чей фактор имеет большой потенциал как к консолидации, так и к очищению поля. Человек, который не имеет материальных ожиданий и требует того же от присоединяющихся к движению, может достичь оздоровления поля, консолидируя широкие круги действующих на разных идеологических полях, но осознающих свою ответственность за страну. Новое общественное поле должно стать реальной альтернативой действующим властям, вследствие бездарности (или договоренностей) которой, государство стало неуправляемым как во внешней сфере, так и во внутренней.
Общественности нужно представить четкое, понятное видение исправления ситуации, возвращения управляемости страны. В противном случае, получается, что нашу страну терзают либо извне, либо мы своим поведением – изнутри», – резюмировал он.