Փաշինյանը Սաութգեյթի պես «հարիֆ» չէ․ ինչպես հեռացնել Նիկոլին մեր պետության վրայից. Թևանյան
«Անգլիայի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գարեթ Սաութգեյթը հրաժարական է տվել՝ համարելով, որ պարտությունից հետո ճիշտը հեռանալն է ու հավաքականի համար նոր էջ բացելը։
Սաութգեյթի համար պարտություն է այն, որ Անգլիայի հաավաքականը երկու անգամ անընդմեջ դուրս է եկել Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ ու երկու անգամ էլ դարձել փոխչեմպիոն։
Սաութգեյթին կարելի է քննադատել, որ թիմում ունենալով այդպիսի բարձրակարգ ֆուտբոլիստներ չի կարողացել չեմպիոնություն նվաճել։ Բայց մյուս կողմից էլ՝ Անգլիայի հավաքականի համար աննախադեպ է 2 անգամ իրար հետևից Եվրոյի եզրափակիչ հասնելը։
Ամեն դեպում Սաութգեյթը հրաժարական տվեց, քանզի դա ժամանակակից աշխարհի ու Արևմուտքի խաղի կանոնն է։
Իրեն արևմտամետ ներկայացնող Նիկոլ Փաշինյանը ձախողել է ամեն ոլորտում, հանձնել Արցախը, դարձել է հազարավոր զոհերի պատճառ, հանձնում է Հայաստանի տարածքները, մեր երկրի գոյությունը դրել է հարցականի տակ, բայց չի հեռանում։ Այն թեզը, թե, իբր, ինքը պատերազմում պարտվելուց հետո հրաժարական է տվել, դեմագոգիա է։ Ինքը մնացել է աթոռին ու ամբողջությամբ օգտագործել վարչական և այլ տիպի ռեսուրսները՝ վերարտադրվելու համար։
Եթե Նիկոլը Սաութգեյթի դավանած արժեքների կրողը լիներ (տնաբույծ «արևմտամետները» այդպես են իրենք իրենց ներկայացնում), ապա առնվազն հրաժական կտար ու կհեռանար (արժանապատվություն ունենալու դեպքում՝ ինքնասպան կլիներ)։ Բայց Նիկոլը Սաութգեյթթի պես «հարիֆ» չէ, որ աղքատությունն իր ու իր շրջապատի գրպանում հաղթահարելու ընթացքում թողնի ու հեռանա։
Նիկոլը հո «հարի՞ֆ» չէ, որ պետության հաշվին ապրելու իր երազանքը կիսատ թողնի։ Ինքը կառչած է աթոռից նաև այն պատճառով, որ վախենում է Սահակաշվիլու կողքին հայտնվելու հեռանկարից։ Ինքը գիտի, թե ինչեր է արել ու վախենում է։ Վախը բռնելու համար ակնկալիքների պայքար պետք է մղել՝ մի կողմ դնելով աջափսանդալային քաղաքական միավորներն ու բաժակաճառային դատարկաբանությունները»։

Политика 15:42 17/07/2024 Армения
«Главный тренер сборной Англии по футболу Гарет Саутгейт подал в отставку, посчитав, что правильным после поражения является его уход и открытие новой страницы для сборной.
Поражением для Саутгейта является то, что сборная Англии 2 раза подряд вышла в финал чемпионата Европы и оба раза стала вице-чемпионом.
Саутгейта можно критиковать за то, что с таким подбором высококлассных футболистов в команде он не сумел завоевать чемпионства. Однако, с другой стороны, для Англии выход 2 раза подряд в финал чемпионата Европы является беспрецедентным.
В любом случае, Саутгейт ушел в отставку, так как таковы правила игры в современном мире и на Западе.
Позиционирующий себя прозападным Никол Пашинян провалился во всех сферах, сдал Арцах, стал причиной тысяч жертв, сдает территории Армении, поставил под вопрос существование нашей страны, но не уходит. Тезис о том, будто после поражения в войне он подал в отставку, является демагогией. Он остался в своем кресле и полностью использовал административный и иного рода ресурсы для воспроизводства своей власти.
Если бы Никол был носителем исповедуемых Саутгейтом ценностей (доморощенные «прозападники» именно таковыми себя и преподносят), то он, как минимум, подал бы в отставку и ушел восвояси (а при обладании чувством достоинства – покончил бы с собой). Однако Никол не «лох», как Саутгейт, чтобы оставить всё и сойти с пути преодоления бедности в своём (и своего окружения) кармане.
Ну не «лох» же Никол, чтобы оставить половинчатой свою мечту о жизни за счет государства? Он вцепился в свое кресло также потому, что боится удостоиться участи Саакашвили. Он знает, что натворил, и боится. Чтобы оправдать эти страхи, нужно проводить политику ожиданий, оставив в стороне винегретные политические объединения и разглагольствования на уровне тостов».