Քաղաքական 09:12 18/07/2024 Հայաստան
«Դեմոկրատների համար այս «խառը» պահին, հիմա էլ Բայդենը կորոնավիրուսով է վարակվել։ Իհարկե չեմ բացառում, որ սա պատրվակ դառնա Բայդենի՝ մրցավազքից դուրս գալու համար»,-նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ Բայդենի  նկատմամբ ներքին ճնշումը բավականին մեծ է:
«Նույնիսկ ամենից հավատարիմ թիմակիցներն են նրան կոչ անում չշարունակել պայքարը, իսկ հիմնական քաջալերողները նրա ընտանիքի անդամներն են:
Բայդենը 2 շաբաթով կմեկուսանա, ինչպես կարգն է, հետո կվերադառնա՝ պատրաստվելու Դեմոկրատների ազգային համաժողովին, որը տեղի կունենա օգոստոսի 19-ին: Հատկանշական է, որ թեկնածուի մրցավազքից դուրս գալու պարագայում նոր թեկնածուն հաստատվում է հենց կուսակցության համաժողովի կողմից:
Տակտիկական առումով, Բայդենի քովիդը կարող է օգտագործվել երկու ձևով:
1. Նրա թեկնածությունը փոխարինելու համար,
2. Հիմնավորելու նրա վերջին շրջանում թույլ լինելը, մինիմալիզացնել հանրային գործունեությունը՝ լրացուցիչ վնաս չհասցնելով իմիջին»,-գրում է Ս. Սարգսյանը։

Политика 12:40 18/07/2024 Армения
«В это «суматошное» для демократов время еще и президент США Джо Байден заразился коронавирусом. Конечно, не исключаю, что это может послужить поводом, чтобы Байден покинул предвыборную гонку», – такое мнение выразил политолог Сурен Саркисян, подчеркнув, что внутреннее давление на Байдена достаточно велико.
«Даже самые преданные товарищи по команде призывают его не продолжать борьбу, а главными поощряющими являются члены его семьи.
Байден, как принято, проведет две недели на самоизоляции, а затем вернется, чтобы подготовиться к Национальному съезду Демократической партии 19 августа. Примечательно, что в случае выхода кандидата из гонки нового кандидата утверждает съезд партии.
В тактическом плане заражение Байдена коронавирусом может быть использовано:
1. Для замены его кандидатуры.
2. Для обоснования его слабости в последний период, минимизации его публичной деятельности, чтобы не нанести дополнительного урона его имиджу», – написал Саркисян.
Ранее Белый дом сообщил, что Байден заразился коронавирусом. Отмечалось, что американский лидер вакцинирован и испытывает мягкие симптомы болезни. Также указывалось, что Байден намерен находиться на самоизоляции в резиденции в Делавэре, продолжая выполнять обязанности президента США.