Լոնդոնից իրարամերժ հայտարարություններ ենք լսում, ըստ երևույթին, խնդիրը հանդիպման օրակարգն է եղել. Քաղաքագետը՝ Փաշինյան-Ալիև չկայացած հանդիպման մասին
«Լոնդոնից իրարամերժ հայտարարություններ ենք լսում: Ադրբեջանական կողմը մեղադրում է Հայաստանին, որ հրաժարվել է Ալիև-Փաշինյան հանդիպումից, հայկական կողմը հանդիպումից հրաժերվելու մեջ մեղադրում է Ադրբեջանին:
Ըստ տրամաբանության, կողմերից մեկը ստում է: Իմ կարծիքով, երկու կողմ էլ ճիշտ են ասում: Մենք, բնականաբար, չենք տիրապետում մանրամասներին, սակայն փորձենք հասկանալ տրամաբանությունը:
Հանդիպման նախաձեռնությունը Բրիտանական կողմինն է եղել և, բնականաբար, պետք է բրիտանական օրակարգով այն կայանար:
Բրիտանիան տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր միլիարդների ներդրումներ ունի Ադրբեջանում և Կենտրոնական Ասիայում, հիմնականում հանքարդյունաբերական ոլորտում, և պետք է շահագրգռված լինի Միջին Միջանցքի հարցով, այսինքն Հայաստանը հրաժարվի սուվերեն վերահսկողությունից Սյունիքի ռեգիոնում, ինչը նաև Ադրբեջանի պահանջն է:
Կարելի է ենթադրել, որ Հայաստանի պատվիրակությունը հրաժարվել է այդ օրակարգից և առաջարկել է հանդիպել այլ օրակարգով, Ադրբեջանը հրաժարվել է օրակարգը փոխել և ցանկացել է հանդիպել բրիտանական օրակարգով: Արդունքում միմյանց մեղադրում են հանդիպումից հրաժարվելու մեջ: Ըստ երևույթին, խնդիրը հանդիպման օրակարգն է եղել»:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Լոնդոնում են՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի։ Այսօր նախ ադրբեջանական կողմը հայտարարեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպել Լոնդոնում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակում։
«Հենց բրիտանական կողմն է առաջարկել հանդիպման անցկացումը, և Հայաստանի վարչապետի կողմից հանդիպումից հրաժարումը համարում ենք նահանջ խաղաղության օրակարգից», - ասել էր Ալիևի օգնական Հաջիևը։
Այնուհետև արդեն ՀՀ ԱԳն-ն հայտարարեց. «Հայկական կողմն առաջարկել է Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում ունենալ ՄԹ֊ում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է առաջարկը։ Հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է»։

Политика 16:16 18/07/2024 Армения
Политолог – о несостоявшейся встрече Пашинян-Алиев: Видимо, проблема заключалась в повестке дня встречи
«Из Лондона поступают противоречивые заявления. Азербайджанская сторона обвиняет Армению в отказе от встречи Алиев-Пашинян, армянская  сторона заявляет, что от встречи отказался Азербайджан.
По логике, одна из сторон лжет. На мой взгляд, обе стороны говорят правду. Подробностями мы, естественно, не владеем, но попробуем понять логику.
Инициатор встречи – британская сторона, и встреча эта, естественно, должна была пройти по британской повестке дня.
У Британии в Азербайджане и Центральной Азии инвестиции на десятки, если не на сотни миллиардов, в основном в горнодобывающем секторе. И Британия должна быть заинтересована в вопросе «Среднего коридора», то есть в отказе Армении от суверенного контроля в Сюнике, что также является требованием Азербайджана.
Можно предположить, что делегация Армении отказалась от этой повестки дня и предложила встретиться по другой повестке, Азербайджан же отказался менять повестку, желая проводить встречу по британской повестке дня. В результате стороны обвиняют друг друга в отказе от встречи. Судя по всему, проблема заключалась в повестке дня встречи».
Напомним, что Никол Пашинян и Ильхам Алиев находятся в Лондоне для участия в 4-м саммите Европейского политического сообщества. Сегодня ранее помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что армянская сторона отказалась от предложения Великобритании провести встречу лидеров Азербайджана и Армении на саммите Европейского политического сообщества в Лондоне.
В ответ пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила: «Армянская сторона предложила провести двустороннюю встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках саммита Европейского политического сообщества, однако азербайджанская сторона его отклонила. Предложение армянской стороны остается в силе.
Армянская сторона также подтверждает свое предложение интенсифицировать переговоры на высоком и высшем уровнях и подписать договор о мире в течение месяца».