Բաքուն ԼՂ-ում «մշակութային ջարդ» է իրականացնում․ ջնջում են հայկական ժառանգությունը․ Le Figaro
ինգշաբթի «Իրավունքի և արդարադատության եվրոպական կենտրոնի» հրապարակած զեկույցում արբանյակային պատկերների հիման վրա մանրամասն ներկայացվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող ԼՂ տարածքներում հայկական հուշարձաններն ու մշակութային ժառանգությունը անհետանում է և ոչնչանում։ Նշված զեկույցը հիմնավորում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված «մշակութային ջարդը»։ Այս մասին գրում է ֆրանսիական հեղինակավոր «Լը Ֆիգարո» (Le Figaro) օրաթերթը։
«Լեռնային Ղարաբաղի հազարամյա ժառանգությունը վտանգի տակ է. Դա ոչ միայն 100,000 հայերի մտահոգությունն ու վախն է, ովքեր լքել են իրենց հողը 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից հետո, այլ նաև «Իրավունքի և արդարադատության եվրոպական կենտրոնի» (ECLJ) դիտարկումը։
«Այս «լկտի և կործանարար (...) քաղաքականությամբ ավերածություն և ռևիզիոնիզմ է քարոզվում, որով ջնջում են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ժառանգությունը», - զգուշացնում է Ստրասբուրգում գործող կազմակերպությունը։
«Լեռնային Ղարաբաղը, որը հնագույն ժամանակներից ի վեր գրեթե մշտապես բնակեցված է եղել հայերով, Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր վիճելի տարածք է համարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այն ունի շուրջ 500 մշակութային վայր, որտեղ 6000 հայկական ժառանգության մնացորդներ կան:
2023 թվականի սեպտեմբերին ԼՂ ամբողջ տարածքն անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ, Բաքուն մերժում է օտարերկրյա դիտորդների մուտքը մշակութային վայրեր՝ չնայած Հայաստանի և միջազգային կառույցների բազմաթիվ խնդրանքներին։

Culture 12:06 20/07/2024 NKR
The European Center for Law and Justice (ECLJ) warned of Azerbaijan’s systematic erasure of Armenian Christian heritage in Nagorno-Karabakh (Artsakh) in a report released on Thursday, Le Figaro said.
“The thousand-year-old Armenian heritage of Nagorno-Karabakh is threated. It’s not just the fear of the 100,000 Armenians who fled their homeland in September 2023 after Azerbaijan’s military operation, but the findings of the European Center for Law and Justice,” the French newspaper reported.
The ECLJ report documents the “cultural erasure” carried out by Baku in Nagorno-Karabakh, including its destruction of churches and vandalism of cemeteries.
This “brazen and devastating policy (...) combines destruction and revisionism to erase the Armenian heritage of Nagorno-Karabakh,” warns the Strasbourg-based organization.
"Inhabited almost continuously by Armenians since antiquity and disputed between Armenia and Azerbaijan since the collapse of the Soviet Union, Nagorno-Karabakh boasts of around 500 cultural sites holding roughly 6,000 relics of Armenian heritage,” the report added.