Քաղաքական 10:05 19/07/2024 Հայաստան
«Լոնդոնում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման տապալումն ուղիղ կապվածություն ունի հուլիսի 1-ին նախատեսված երկու երկրների միջև կանոնակարգերի շուրջ համաձայնության ձախողմանը»,- նման տեսակետ է հայտնել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, նվազագույնը 3 խնդիր կա, որոնք կա´մ առանձին կա´մ 3-ը միասին ազդել են երկկողմ օրակարգի ձևավորման և դրա հիման վրա հանդիպման կազմակերպելու վրա:
«Առաջինը, ինչպես նշեցի, սահմանազատման հետ կապված խնդիրներն են, իսկ ավելի կոնկրետ` այն քայլերի հաջորդականությունն ու մոտեցումները, որոնք մինչև այս պահը չեն համաձայնեցվել, չնայած կար նախապես սահմանված ժամկետ:
Երկրորդ, Ադրբեջանի` վերջին շրջանում ակտիվ առաջ տարվող ՀՀ սահմանադրության փոփոխության հարցը, որի վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունը նշում է, որ փոփոխության անհրաժեշտություն տեսնում է, սակայն փորձում է ցույց տալ, թե դա ադրբեջանական պահանջով չէ:
Երրորդ, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների թեման շարունակում է օրակարգում մնալ, իսկ դրա` տարբեր սցենարներով հանգուցալուծման հարցը, ոչ միայն ռեգիոնալ, այլ աշխարհաքաղաքական տարբեր կենտրոնների ուշադրության և ուղիղ միջամտության դաշտում է:
Չնայած այս գործոններին, չի բացառվում, որ մոտ ապագայում երկկողմ հանդիպում, այնուամենայնիվ, կկայանա, որովհետև ՀՀ իշխանությունը բազմաթիվ նման իրավիճակներում ոչ միայն ընկրկել է, այլ դիրքորոշումների առումով` գնացել լուրջ նահանջների»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

Политика 12:58 19/07/2024 Армения
Провал встречи Пашинян-Алиев в Лондоне напрямую связан с провалом соглашения о регламенте работы комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, который планировалось утвердить 1 июля. Такое мнение выразил на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По словам депутата, имеются, как минимум, 3 проблемы, которые либо по отдельности, либо 3 вместе повлияли на формирование двусторонней повестки дня и организацию встречи на ее основе.
"Первое, как я уже сказал, - это проблемы, связанные с делимитацией, а точнее, последовательность шагов и подходов, которые до сих пор не согласованы, хотя были заранее определенные сроки.
Второе: активно продвигаемый в последнее время Азербайджаном вопрос изменения Конституции Республики Армения. Власти Армении заявляют, что видят необходимость внесения изменений, но пытаются показать, будто это происходит не по требованию Азербайджана.
Третье: тема региональных коммуникаций остается на повестке дня, а различные сценарии в этой связи - в поле зрения и прямого вмешательства не только региональных, но и геополитических центров.
Несмотря на эти факторы, не исключено, что двусторонняя встреча состоится в ближайшее время, поскольку во многих подобных ситуациях власти Армении не только отступали, но и серьезно сдавали свои позиции", - написал он.