Քաղաքական 10:22 22/07/2024 Հայաստան
«ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հայտարարությունը` ՀՀ ՊՆ-ում ներկացուցիչ գործուղելու մտադրության վերաբերյալ, կառավարությունից այդպես էլ չպարզաբանվեց»,-նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան պատահական չբարձրաձայնեց այդ հարցը, ինչը նշանակում է, որ կողմերը դրա հետ կապված քաղաքական որոշում ունեն:
Հիշեցնեմ, որ ավելի վաղ Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն էր տեղեկացրել, որ ՀՀ-ում ռազմական կցորդի միջոցով ՀՀ ԶՈւ-ի հետ ռազմական համագործակցությունը խորացնելու ծրագրեր են նախապատրաստում:
«Իհարկե, մեկ բան է ռազմական գործակցության ընդլայնումը ռազմական կցորդի ակտիվ ներգրավածությամբ, մեկ այլ խորություն է ՊՆ-ում ներկայացուցիչ ունենալու հանգամանքը, ինչը ըստ ամերիկացի դիվանագետի, ռազմավարական գործընկերության փուլ թևակոխելու պատմական փաստ է:
Պաշտոնական Երևանը չի շտապում փակագծերն ամբողջությամբ բացելուն, սակայն ակնհայտ է, որ փորձ է արվում ԶՈւ-ում արմատական փոփոխությունների գնալ, որն ունի և´ գաղափարական, և´ քաղաքական, և´ հայեցակարգային հիմք:
Զուտ ռազմական տեսանկյունից, այս կամ այն մոդելի առումով կողմնորոշումը կամ միտվածությունը, դեռ չի երաշխավորում այդպիսի չափանիշներով բանակի ձևավորումը, դրա համար ահռելի աշխատանք և ռազմաքաղաքական ճիշտ, որակյալ ու գրագետ վերանայումներ են ենթադրում, ինչը ներկայիս ռազմաքաղաքական ղեկավարության պայմաններում բացառվում են:
Երկրորդ, դեռ պետք է հասկանալ, առկա քաղաքական համաձայնություններն առաջնային հայկական բանակի մարտունակության թռիչք են ենթադրում, թե դա իր մեջ բացառապես աշխարհաքաղաքական նպատակ է ենթադրում` ցույց տալու, որ ՌԴ-ից տարանջատումը նաև անվտանգության ուղղությամբ է, ինչը բևեռային վերանայումների առանցքային բաղադրիչն է»,-գրում է նա։

Политика 16:20 22/07/2024 Армения
Заявление заместителя госсекретаря США о намерении направить представителя американских вооруженных сил в Минобороны Армении так и не было разъяснено правительством РА, напоминает на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, очевидно, что высокопоставленный представитель США, Узра Зея, не случайно подняла этот вопрос, а значит, у сторон есть политическое решение в этой связи.
«Напомню, что ранее глава оборонного ведомства Франции сообщил, что они готовят планы по углублению военного сотрудничества с Вооруженными силами Армении через военного атташе в РА.
Конечно, одно дело расширение военного сотрудничества при активной вовлеченности военного атташе, другое – обстоятельство наличия представителя армии США в Минобороны, что, по мнению американского дипломата, является историческим фактом выхода на стадию стратегического партнерства.
Официальный Ереван не спешит полностью раскрывать скобки, однако очевидно, что предпринимается попытка пойти на коренные изменения в Вооруженных Силах, имеющая идеологическую, политическую и концептуальную основу.
С чисто военной точки зрения ориентация или настроенность в плане той или иной модели еще не гарантирует формирования армии по таким стандартам, для этого требуются колоссальная работа и правильные, качественные и грамотные военно-политические пересмотры, что исключено при нынешнем военно-политическом руководстве.
Во-вторых, еще необходимо понять, предполагают ли существующие политические соглашения в первую очередь скачок боеспособности армянской армии, или же у них исключительно геополитическая цель – показать, что отделение от РФ охватывает и сферу безопасности», – указывает Абрамян.