Քաղաքական 13:11 23/07/2024 Աշխարհում
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը դաշինքի հարավային հարևանության հատուկ ներկայացուցիչ է նշանակել, որը կզբաղվի Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ հարաբերություններով։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդում է ՆԱՏՕ-ի մամուլի ծառայությունը։
Այդ պաշտոնում նշանակվել է Խավիեր Կոլոմինան, որը նախկինում զբաղեցրել է Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի հարցերով ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչը։
«Մերձավոր Արևելքը, Հյուսիսային Աֆրիկան և Սահելի տարածաշրջանը կարևոր են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի համար, Խավիեր Կոլոմինան դաշինքի գործընկերների հետ աշխատելու մեծ փորձ ունի»,-մեջբերում է գլխավոր քարտուղարի մամուլի ծառայությունը:
Հուլիսի 9-11-ը Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովում ՆԱՏՕ-ի երկրները հայտարարեցին Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում իրենց ազդեցությունն ընդլայնելու մտադրության մասին: Գագաթնաժողովում հայտարարվել է նաև դաշինքի քաղաքական կառուցվածքում այդ նոր պաշտոնի ստեղծման մասին։

Politics 13:24 23/07/2024 World
NATO Secretary General Jens Stoltenberg on Tuesday announced the appointment of a special envoy for the Southern Neighbourhood, Javier Colomina, the alliance reported
He is the Deputy Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy and has served as the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia.
"The Middle East, North Africa and the Sahel regions are important to our Alliance," Stoltenberg said in a statement on Colomina's appointment as Special Representative for the Southern Neighbourhood.
Colomina will serve as NATO’s focal point for the region. He will be responsible for coordinating and enhancing the visibility of NATO’s efforts in the south and will strengthen engagement with partners.
"At the Washington Summit, Allies agreed on an action plan that will increase NATO’s engagement in the Middle East, North Africa and the Sahel regions. The appointment of the Special Representative is part of this plan," the alliance said.