Իրավունք 10:29 23/07/2024 Հայաստան
Նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին ու ընտանիքի անդամներին հրավիրել են Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն՝ ծանոթանալու  նրանց  պատկանող գույքի առնչությամբ իրականացված ուսումնասիրության նյութերին և ներկայացնելու դիրքորոշումներ։ Այս մասին գրում է «Հետք»-ը։
Աղվան Հովսեփյանը, կինը՝ Աստղիկ Հովսեփյանը, որդիները՝ Նարեկ, Արմեն և Միսակ Հովսեփյանները, հարսը՝ Մարինա Նուշիկյանը, դատախազություն են հրավիրվել հուլիսի 25-ին։
Դատախազություն է հրավիրվել նաև Չեխիայում գրանցված «ՕՄԻՌԱ» ՍՊԸ-ն, որը փոխկապակցված է Հովսեփյանների ընտանիքի հետ։
Ըստ աղբյուրի,  «ՕՄԻՌԱ» ՍՊԸ-ին է պատկանում «Տելիա մայնինգ» ՍՊԸ-ի 99․9%-ը։  Վերջինիս 0.1% սեփականատերը Հովսեփյանների ընտանիքի անդամ Նորա Բարսեղյանն է։ Նա նույնպես հրավիրվել է դատախազություն։
Այս փուլում դատախազությունը չի հրաարակում, թե ինչ գույք է ցանկանում բռնագանձել։ Պատճառաբանում են, որ շահագրգիռ անձիք իրավունք ունեն ծանոթանալու գործի նյութերին, ներկայացնելու դիրքորոշումներ, ինչի արդյունքում կարող է փոփոխվել բռնագանձման ենթակա ենթադրաբար ապօրինի գույքի ցանկը։
Ուրեմն ծրագիրն հաջող չի ընթանում, եթե չենք ներմուծել նախարարի ձայնն ապահովող սարքավորում. Մհեր Գրիգորյանը՝ Ավանեսյանին

Ex-senior Armenian official and his family summoned to Prosecutor’s Office
Former Armenian Prosecutor General Aghvan Hovsepyan and his family members have been summoned to the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin at the Prosecutor General's Office to familiarize themselves with the investigation materials and present their positions on it, Hetq reported on Tuesday.
Aghvan Hovsepyan, his wife Astghik Hovsepyan, sons Narek, Armen and Misak, as well as daughter-in-law Marina Nushikyan have been asked to appear before the Prosecutor's Office on July 25.
A summons has also been issued to Omira LLC, a company registered in the Czech Republic and affiliated with the Hovsepyan family.
According to the report, Omira LLC owns 99.9% of Telia Mining LLC. The owner of its 0.1% shares is Nora Barseghyan, a member of the Hovsepyan family, who has also been summoned to the Prosecutor's Office.