Իրավունք 09:04 23/07/2024 Հայաստան
Ադրբեջանական զինված ծառայողները Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի հարևանությամբ են, իսկ որոշ հատվածներում հենց Հայաստանի տարածքում: Ահազանգում է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Սահամանամերձ բնակիչերի պաշտպանությունը, անվտանգությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե բացառենք Ադրբեջանի զինված ծառայողների ներկայությունը»,- նշել է նա։
Նախկին ՄԻՊ-ն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինծառայողները գնալով ավելի դաժան խոշտանգումներ են իրականացնում հայ հասարակության ու հայ զինծառայողների նկատմամբ, դրա մասին վկայում են 2022թ. սեպտեմբերի 12-13 հարձակումները Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի ուղղությամբ։
«Հատուկ ուզում եմ նշել, որ սա արվում է Ադրբեջանի իշխանությունների հովանու ներքո, հակառակ դեպքում հարց է առաջանում, ինչո՞ւ այդ մարդիկ մինչև այսօր ենթարկված չեն պատասխանատվության, որևէ մեկը։ Ես սրա մասին միշտ եմ ասում, հավանաբար այդ նույն խոշտանգող զինծառայողներն այսօր մեր սահմանների մոտ են կանգնած, անգամ ներխուժած են Հայաստանի Հանրապետության տարածք»,-ընդգծել է նա։

Azerbaijani servicemen remain stationed in close proximity to Armenia's border villages and inside some parts of Armenian territory, says Arman Tatoyan, a former ombudsman who currently runs the Tatoyan Foundation for Law and Justice.
In a video posted on social media on Tuesday, he insisted on the withdrawal of Azerbaijani troops from the areas to ensure security of Armenian border residents.
“Over time Azerbaijan has developed various methods of inflicting torture and sufferings on the Armenian society. I’m referring to the attacks on Gegharkunik, Syunik and Vayots Dzor Provinces on 12-13 September 2022,” the ex-ombudsman said.
“I’d like to emphasize that this situation is obviously orchestrated and sponsored by the Azerbaijani authorities. Otherwise, why hasn’t anyone been held to account for their actions? Hence, I consistently assert that the Azerbaijani soldiers, who are likely the same individuals responsible for those atrocities, are currently stationed near our borders and have even invaded Armenian territory,” he stated.