Ռոբերտ Քոչարյանի դատական գործը հնարավոր է վերսկսվի. ՍԴ-ն վերաորակել է համապատասխան հոդվածը
ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուսների դատական գործը հնարավոր է վերսկսվի։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վճռաբեկ դատարանի դիմումին։
Վճռաբեկ դատարանը տարեսկզբին դիմել է ՀՀ Սահմանադրական դատարան` 1998 թ. ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309.1-ին հոդվածի 3-րդ մասի, 35-րդ հոդվածի 1-ի, 4 և 5-րդ մասերի, ինչպես նաև 366-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ, ու ըստ այդմ՝ վերաորակավորելու Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուսներին ներկայացված մեղադրանքը։
Հուլիսի 22–ի նիստում Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ մեղադրանքը վերաորակելու համար ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի (1998 թ.) 309.1-ին հոդվածի 3-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը։
Հայկ Ալումյանի խոսքով` ամեն ինչ ավելի հստակ կլինի, երբ Վճռաբեկ դատարանը ՍԴ այս որոշման հիման վրա որոշում կայացնի։
«Համապատասխան հոդվածը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը, հակասահմանադրական ճանաչվեց, և դատախազությունը ցանկանում էր այդ նույն գործողությունները վերաորակավորել, հավանաբար, որպես պաշտոնեական դիրքի չարաշահում կամ պաշտոնեական անփութություն, սակայն ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքը թույլ չէր տալիս այս փուլում վերաորակավորել։ Հիմա ՍԴ–ն նման որոշում կայացրեց և, ըստ էության, հնարավորություն ստեղծեց, որպեսզի հակասահմանադրական հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը վերաորակվի մեկ այլ հոդվածով, որը հակասահմանադրական չէ»,– պարզաբանել է Ալումյանը։
Փաստաբանի խոսքով` եթե Մարտի 1–ի գործն իշխանությունները ցանկանում են վերակենդանացնել այս եղանակով, այսինքն` տանել դեպի վերաորակման և արդեն քննեն ՀՀ քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածի ենթատեքստում, ապա Մարտի 1–ի մանրամասները գնալով ավելի ու ավելի հասարակության համար տեսանելի կդառնան։
«Մարտի 1–ի գործն այն գործն էր, որն ի սկզբանե մեղավորից սլաքն ուղղված էր անմեղին։ Գործի ընթացքում բոլորի համար էլ հասկանալի դարձավ, թե Մարտի 1–ին իրականում ովքեր էին հրահրում, ինչ իրավիճակ էին ուզում ստեղծել, ինչ հետևանքներ կարող էին ունենալ նրանց գործողությունները, եթե չկանխվեին և ովքեր են մեղավոր զոհերի համար։ Բազմաթիվ միֆերից է բաղկացած Մարտի 1–ի գործը, որոնք անարգել ստեղծվել են 10 տարվա ընթացքում։ Արդյունքում հասարակության մեջ բացարձակ սխալ պատկեր է ստեղծվել այդ մասին»,– նշել է նա։

Право 15:49 23/07/2024 Армения
Уголовное дело против второго президента Армении Кочаряна может быть возобновлено: КС переквалифицировал статью
Уголовное дело в отношении экс-президента Армении Роберта Кочаряна и других может быть возобновлено. Такое мнение в беседе со Sputnik Армения выразил адвокат Кочаряна Айк Алумян.
26 марта Конституционный суд Армении признал противоречащей Конституции и недействительной статью 300.1 "Свержение конституционного строя", по которой Роберту Кочаряну и ряду бывших чиновников было предъявлено обвинение. После этого суд в Ереване прекратил уголовное преследование Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, экс-министра обороны Сейрана Оганяна и экс-главы Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова по этой статье.
Алумян отметил, что Кассационный суд обратился в КС для переквалификации дела. 22 июля КС постановил, что часть 3 статьи 309.1 УПК Армении 1998 года соответствует Конституции.
По словам Алумяна, ситуация прояснится после решения Кассационного суда на основе постановления Конституционного суда.
"Статья 300.1 УК Армении была признана антиконституционной, и прокуратура, по всей вероятности, хочет переквалифицировать те же действия на злоупотребление должностными полномочиями или халатность. Сейчас Конституционный суд принял решение, которое, по сути, создало возможность для переквалификации обвинения по антиконституционной статье на другую статью", — пояснил Алумян.
Он добавил, что если власти попытаются таким путем "воскресить" дело "1 марта", то это приведет лишь к обратному эффекту: детали тех событий станут гораздо более понятными и очевидными для общества.
"В ходе судебного процесса постепенно всем стало ясно, кто действительно подталкивал к этим действиям, какую ситуацию хотели создать, какие последствия это могло иметь, если бы эти действия не были предотвращены, и кто виновен в жертвах," - сказал Алумян.
По его мнению, дело окутано множеством мифов, которые формировались на протяжении 10 лет. В результате у общества сложилось искаженное представление об этом трагическом эпизоде.