Քաղաքական 15:00 24/07/2024 Տարածաշրջան
Հայաստանի ԶՈւ-ին աջակցելու համար 10 մլն եվրո ուղարկելու ԵՄ ծրագիրն աշխարհաքաղաքական հաշվարկ է. Մարիա Զախարովա
Հայաստանի զինված ուժերին աջակցելու համար 10 միլիոն եվրո ուղարկելու Եվրամիության ծրագրերի հետևում, իհարկե, կանգնած են այս տարածաշրջանի՝ Անդրկովկասի վրա իր կործանարար ազդեցությունը տարածելու ԵՄ-ի աշխարհաքաղաքական հաշվարկները։ Այդ մասին հուլիսի 24-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք բազմիցս նշել ենք այն փաստը, որ ԵՄ-ն կորցրել է իր խաղաղ հիմքը և չունի խաղաղարար ներուժը, որը կարող էր օգտագործել։ Երևի ինչ-որ տեղ խորքում ինչ-որ բան է մնացել... Ժամանակին եղել են պահեր, երբ ԵՄ-ն իսկապես, գոնե խոսքով, ձգտում էր ինչ-որ խաղաղ, կայուն իրավիճակի, փորձում էր ինչ-որ բան ամրապնդել, բանակցություններ վարել ԵՄ-ում նմանատիպ նպատակների համար։
Հիմա ակնհայտ է, թե ինչ որոշումներ են կայացվում, ինչ փաստաթղթեր են ստորագրվում։ ԵՄ-ն ռազմականացման, առճակատման կուրս է որդեգրել և ծառայում է ոչ թե սեփական քաղաքացիների, այլ ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի շահերին»,-ասաց Զախարովան։
Նրա խոսքով, «արևմտյան այս ամբողջ արշավն ուղղված է համատարած առճակատման պարտադրմանը, հետխորհրդային տարածքը աշխարհաքաղաքական բախումների ասպարեզի վերածելուն»։
Ինչպես նշեց  Զախարովան, «ԵՄ պլանի համաձայն, առկա՝ այդ թվում՝ Բաքվի և Երևանի միջև հակասությունների ուժեղացումը, համապատասխանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը և այլ երկրներին Արևմուտքից անկախ ինքնիշխան քաղաքականություն վարումն զսպելու նպատակներին»։
«Հայաստանի զինված ուժերին աջակցելու համար 10 միլիոն եվրո ուղարկելու Եվրամիության ծրագրերի հետևում, իհարկե, այս տարածաշրջանի, այսինքն՝ Անդրկովկասի վրա իր կործանարար ազդեցությունը տարածելու ԵՄ աշխարհաքաղաքական հաշվարկներն են։ Մենք վստահ ենք, որ (կարծում եմ, դա նույնիսկ ակնհայտ է, և դա երևում է ուղղակի Ուկրաինայի օրինակից), որ այսպես կոչված Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամը խաղաղության, կայունության, անվտանգության մասին չէ, այլ խոսքը պատերազմի, երկրներին սադրելու, արյունահեղության մասին է»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Զախարովան։

Политика 14:29 24/07/2024 В мире
Захарова: За планами ЕС направить 10 миллионов евро на поддержку ВС Армении – геополитические расчеты
За планами Евросоюза направить 10 миллионов евро на поддержку вооруженных сил Армении, безусловно, стоят геополитические расчеты ЕС распространить свое деструктивное влияние на этот регион, то есть Закавказье. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга 24 июля.
«Мы уже неоднократно указывали на тот факт, что ЕС утратил мирный фундамент и не имеет мирного потенциала, который мог бы задействовать. Возможно, где-то там в глубинах что-то и осталось… Когда-то, были времена, когда действительно ЕС хотя бы на словах стремился к какой-то мирной, стабильной обстановке, пытался что-то укрепить, провести переговоры во имя подобных целей.
Сейчас очевидно, какие решения принимаются и какие документы подписываются. ЕС взял курс на милитаризацию, конфронтацию, обслуживает интересы не собственных граждан, а США и НАТО», – сказала Захарова.
По ее словам, «вся эта западная кампания ведет дело к тому, чтобы навязать повсеместную конфронтацию,  превратить постсоветское пространство в арену геополитического противостояния».
Как указала Захарова, «согласно задумке ЕС, усиление имеющихся противоречий, в том числе между Баку и Ереваном, отвечает задачам по сдерживанию РФ, других стран, которые проводят суверенную, независимую от Запада политику».
«За планами Евросоюза направить 10 миллионов евро на поддержку вооруженных сил Армении, безусловно, стоят геополитические расчеты ЕС – распространить свое деструктивное влияние на этот регион, то есть Закавказье. Мы уверены, что (мне кажется, это очевидно даже, и это видно просто на примере Украины), что так называемый Европейский фонд мира  – это не про мир, это не про стабильность, это не про безопасность, это про войну, это про провоцирование стран, это про кровопролитие», – сказала Захарова на брифинге.