Հասարակություն 19:20 24/07/2024 Հայաստան
Հուլիսի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Եկեղեցասեր երիտասարդաց միությունների ավագ խմբի անդամներին՝ ուղեկցությամբ Ֆիլադելֆիայի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Հակոբ քահանա Գևորգյանի: Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռից։
«Հայցելով Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունը՝ Տեր Հակոբը ներկայացրեց Մայր Աթոռ ժամանած երիտասարդներին՝ տեղեկացնելով, որ երիտասարդները Հայաստան են այցելել կամավորական ծրագրերին մասնակցելու համար, ինչպես նաև հաղորդակից լինելու հայրենիքի պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգությանը։
Վեհափառ Հայրապետն իր ուրախությունը հայտնեց երիտասարդ հայորդիների Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին այցի առիթով` գոհունակությամբ հաստատելով, որ սփյուռքահայ հայորդիների մասնակցությունը տարբեր կամավորական աշխատանքներին ամրապնդում է նաև նրանց կապը հայրենիքի հետ և նպաստում հայրենասիրական ոգու զորացմանը։ Այս առիթով Վեհափառ Հայրապետը գնահատեց երիտասարդների ծառայանվիրումը` հորդորելով մշտապես իրենց կարողություններն ու հմտություններն ի սպաս դնել մարդասիրական ու բարեսիրական կամավորական ծրագրերին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը երիտասարդներին պատգամեց անխաթար պահել իրենց ազգային ինքնությունն ու հավատարմությունը նախնյաց արժեքներին և գործուն կերպով ներգրավվել ազգային-եկեղեցական կյանքում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Society 11:30 25/07/2024 Armenia
His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, on Wednesday received members of the senior group of the Church-loving Youth Unions of the Eastern Diocese of the Armenian Church of North America, accompanied by the pastor of the Holy Trinity Church of Philadelphia, Rev. Fr. Hakob Gevorgyan, the Mother See of Holy Etchmiadzin reported.
Asking for the blessings of Catholicos Karekin II, Father Hakob introduced the young people who arrived at the Mother See, informing that the young people visited Armenia to participate in volunteer programs, as well as to share the historical, cultural and spiritual heritage of the homeland.
"His Holiness the Patriarch expressed his joy on the occasion of the visit of young Armenians to the Mother See of Holy Etchmiadzin, affirming with satisfaction that the participation of Diaspora Armenians in various volunteer activities also strengthens their connection with the motherland and contributes to the strengthening of the patriotic spirit. On this occasion, His Holiness appreciated the dedication of the young people, urging them to always put their abilities and skills at the service of humanitarian and benevolent volunteer programs," the church press office said.
The Armenian religious leader commanded the young people to keep intact their national identity and loyalty to their ancestral values and to be actively involved in the national-church life.