Քաղաքական 14:27 25/07/2024 Հայաստան
«Գեղարքունիքում սահմանազատման պրոցեսները եթե սկսվեն, ապա 2021-2022 թվականներին իրենք մարզից տարածքներ ունենք օկուպացված և այնտեղից դուրս պետք է գան»,-կառավարության շենքի դիմաց հայտնեց Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Նա հայտնեց, թե իր վստահությունն այն է, որ սահմանազատումը նշանակում է երկու երկրների՝ իրենց սահմանների ճանաչում։
«Այդ դեպքում իրենք հետ են վերադառնալու և մեր օկուպացված տարածքները հետ են վերադարձնելու»,-ասաց Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ մարզում սահմանազատման հետ կապված որևէ գործընթաց դեռ չկա և  չգիտի, թե երբ է այն սկսվելու։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի որոշ հատվածներից հակառակորդը հետ չի գնացել, Գեղարքունիքի մարզպետը հայտարարեց, թե սահմանազատման գործընթացի արդյունքում հետ կգնան։
Սարգսյանը չհամաձայնեց այն տեսակետների հետ, որ կառավարությունը ձախողել է նաև մյուս հարցերը։
Նա ժխտեց տեղեկությունը, թե ինքը թույլ չի տալիս մարզի բնակիչներին գնալ բագրատ Սրբազանի հետ հանդիպումներին։

Politics 15:16 25/07/2024 Armenia
The governor of Armenia’s Gegharkunik Province insists on the pullout of Azerbaijani troops from the Armenian territory they occupied in 2021 and 2022 as part of a possible border delimitation and demarcation process in the area.
“In case of border delimitation in Gegharkunik, Azeri forces must withdraw from the areas they occupied in 2021 and 2022,” Gegharkunik Governor Karen Sargsyan told reporters on Thursday.
The official said there was no decision to launch a border delimitation process in Gegharkunik yet.
Separately, Sargsyan rejected the reports that he banned Gegharkunik residents from meeting with Archbishop Bagrat Galstanyan, the leader of a protest movement seeking to stop the Armenian government’s territorial concessions to Azerbaijan and to oust Prime Minister Nikol Pashinyan.