Տնտեսություն 17:10 25/07/2024 Հայաստան
Ինչու՞ են հիշում լաբորատոր փորձաքննության մասին միայն արտահանելու պարագայում. Արտահանողները բողոքում են
«Մի խումբ արտահանողներ ահազանգում են, որ արդեն մեկ շաբաթ է՝ հայկական կողմը խոչընդոտում է դեպի ՌԴ գյուղմթերքի արտահանումը»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա նշել է՝ հայկական կողմը իրականացնում է բուսասանիտարիայի խստացված վերահսկողություն՝ չթույլատրելով մրգի կամ բանջարեղենի արտահանումը։
«Անհատ արտահանողներն արդարացիորեն բարձրաձայնում են, որ եթե այդ նույն գյուղմթերքը չի համապատասխանում ստանդատներին, ինչու՞ է իրացվում հայկական շուկայում, ինչու՞ են հիշում լաբորատոր փորձաքննության մասին միայն արտաքին շուկա արտահանելու պարագայում։
Այս ամենի հետևանքով, բեռնատարները օրեր շարունակ կանգ են առնում Բագրատաշենի անցակետում, փչանում է  հարյուրավոր տոննաների հասնող միրգն ու բանջարեղենը,
ծանր դրության մեջ է հայտնվում առանց այդ էլ վարկերի տակ կքած գյուղացին։
Հարցի կապակցությամբ պատրաստվում եմ գրություն ուղարկել ՍԱՏՄ՝ պահանջելով պարզաբանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ»,-նշել է պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ հայտնի դարձավ՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ՍԱՏՄ-ին նամակ է ուղարկել ու տեղեկացրել, որ  Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող պտուղ-բանջարեղենի ապրիլ-հունիս ամիսների խմբաքանակներում արձանագրել է խախտումներ և կայացրել հուլիսի 15-ից ՌԴ տարածք հայաստանյան 16 ընկերությունների արտադրանքի մատակարարումը ժամանակավորապես սահմանափակելու որոշում։
ՍԱՏՄ-ից հայտնել էին, որ տնտեսվարողներն անմիջապես տեղեկացվել են իրենց բեռներում հայտնաբերված շեղումների մասին, իսկ Տեսչական մարմինը վերահսկողական միջոցառումներ է սկսել:

Общество 17:34 25/07/2024 Армения
«Группа экспортеров бьет тревогу: уже неделю армянская сторона препятствует экспорту сельхозпродукции в Россию»,– написал на своей странице в соцсети Facebook депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Гарник Даниелян.
«Армянская сторона осуществляет ужесточенный фитосанитарный контроль, не разрешая экспорт фруктов или овощей.
Частные экспортеры справедливо заявляют: если та же самая сельхозпродукция не соответствует стандартам, то почему она реализуется на армянском рынке, почему они вспоминают о лабораторной экспертизе только в случае экспорта на внешний рынок?
В результате всего этого фуры днями остаются на КПП Баграташен, портятся сотни тонн фруктов и овощей, в тяжелом положении оказываются фермеры, и без того погрязшие в долгах.
В связи с этим вопросом собираюсь направить письмо в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения с требованием разъяснений относительно сложившейся ситуации», - написал Даниелян.
Напомним, Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения 17 июля получил письмо из Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору (Россельхознадзора) о том, что в плодоовощной продукции, ввозимой в РФ из Армении, за период апрель-июнь 2024 года были выявлены нарушения, принято решение с 15 июля приостановить поставки в РФ продукции 16 армянских компаний.
Из инспекционного органа сообщили: хозсубъекты, в грузах которых были обнаружены отклонения, незамедлительно были об этом оповещены, а инспекционный орган начал надзорные мероприятия.