Քաղաքական 16:40 27/07/2024 Հայաստան
Ադրբեջանը դժգոհել է Օլիմպիական խաղերի բացման արարողության ժամանակ «France 2» հեռուստաընկերության մեկնաբանի խոսքերից և դրանք որակել է սադրիչ։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, երբ հայկական օլիմպիական պատվիրակության նավն է անցել շքերթով, հեռուստաալիքի հաղորդավարներից մեկը խոսել է «հայերի հետ բարեկամության մասին» և որ «Հայաստանը պատմականորեն ֆրանսիացիների սրտերին մոտ երկիր է», իսկ երբ ադրբեջանական թիմն է անցել, այն ներկայացրել է, որպես «Հայաստանի հետ տարածքային հարցով հակամարտող կովկասյան հանրապետություն»։
Ադրբեջանական կողմը դրանում տեսել է  Օլիմպիական խաղերի հիմնական սկզբունքի՝ չեզոքության և քաղաքական ու աշխարհաքաղաքական հարցերի հետ անտեղիության սկզբունքի խախտում։

Politics 17:04 27/07/2024 Armenia
Azerbaijan accused the France 2 TV channel of “pro-Armenian bias” following the comments of its host at the Paris Olympics opening ceremony on Friday.
According to Azerbaijani media reports, while the Armenian delegation was parading the teams, one of the French TV station presenters spoke about “friendship with Armenians”, saying that “Armenia is a country historically close to the heart of the French people”. When the Azerbaijani team passed over, the host presented Azerbaijan as “a Caucasian country in conflict with Armenia over territory.”
Azerbaijan claimed that the comments violated the Olympics principles of fairness and political neutrality and unveiled its plans to file a complaint to the International Olympic Committee.