Քաղաքական 13:26 29/07/2024 Աշխարհում
Նիդեռլանդների խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած ծայրահեղ աջ «Ազատություն» կուսակցության (PVV) առաջնորդ Գերտ Վիլդերսը «X» սոցիալական ցանցում ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի՝ Իսրայել «մուտք գործելու» պատրաստակամության մասին խոսքերին. ասել է, որ Թուրքիան պետք է հեռացվի ՆԱՏՕ-ից։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կիրակի օրը հայտարարել է, որ Անկարան կարող է «մտնել» Իսրայել այնպես, ինչպես մտել է Լիբիա և Լեռնային Ղարաբաղ։
«Իսլամաֆաշիստ Էրդողանը սպառնում է ներխուժել Իսրայել։ Այս տղային պետք է հեռացնել ՆԱՏՕ-ից»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, գրել է Վիլդերսը՝ մեկնաբանելով թուրք առաջնորդի խոսքերը։
Ավելի վաղ Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը պատասխանել էր, որ Էրդողանը գնում է Սադամ Հուսեյնի ճանապարհով և սպառնում է հարձակվել Իսրայելի վրա, սակայն պետք է հիշի Հուսեյնի ճակատագիրը։

Политика 14:31 29/07/2024 В мире
Лидер победившей на парламентских выборах в Нидерландах крайне правой Партии свободы (PVV) Герт Вилдерс в соцсети Х в ответ на слова турецкого президента Реджепа Эрдогана о готовности «войти» в Израиль заявил, что Турцию надо выгнать из НАТО. Информацию передает РИА Новости
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в воскресенье, что Анкара может «войти» в Израиль так же, как когда-то в Ливию и Нагорный  Карабах.
«Исламофашист Эрдоган угрожает вторжением в Израиль. Этот парень совсем спятил. Турцию нужно выгнать из НАТО», - написал Вилдерс, комментируя слова турецкого лидера.
Ранее министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац в ответ заявил, что Эрдоган следует по пути Саддама Хусейна и угрожает атаковать Израиль, но ему следует помнить о судьбе Хусейна.