Քաղաքական 13:26 29/07/2024 Աշխարհում
Նիդեռլանդների խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած ծայրահեղ աջ «Ազատություն» կուսակցության (PVV) առաջնորդ Գերտ Վիլդերսը «X» սոցիալական ցանցում ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի՝ Իսրայել «մուտք գործելու» պատրաստակամության մասին խոսքերին. ասել է, որ Թուրքիան պետք է հեռացվի ՆԱՏՕ-ից։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կիրակի օրը հայտարարել է, որ Անկարան կարող է «մտնել» Իսրայել այնպես, ինչպես մտել է Լիբիա և Լեռնային Ղարաբաղ։
«Իսլամաֆաշիստ Էրդողանը սպառնում է ներխուժել Իսրայել։ Այս տղային պետք է հեռացնել ՆԱՏՕ-ից»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, գրել է Վիլդերսը՝ մեկնաբանելով թուրք առաջնորդի խոսքերը։
Ավելի վաղ Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը պատասխանել էր, որ Էրդողանը գնում է Սադամ Հուսեյնի ճանապարհով և սպառնում է հարձակվել Իսրայելի վրա, սակայն պետք է հիշի Հուսեյնի ճակատագիրը։

Politics 13:35 29/07/2024 World
Dutch right-wing leader Geert Wilders on Sunday described Turkish President Recep Tayyip Erdogan as “totally” nuts and called on Turkey to be removed from NATO after Erdogan threatened to invade Israel, the Israel National News reported.
“Islamofascist Erdogan threatens to invade Israel. This guy is totally nuts. Turkey should be kicked out of NATO,” Wilders wrote in a post on X.
Erdogan had said earlier on Sunday, "We must be strong so Israel won't be able to do these things to the Palestinians. Just as we entered Karabakh and Libya, we will do the same to Israel. There's nothing left to do, we must be strong."
Israel's Foreign Minister Israel Katz later responded to Erdogan, writing on X, “Erdogan is following in the footsteps of Saddam Hussein and threatens to attack Israel. He should remember what happened there and how it ended.”