Քաղաքական 16:18 29/07/2024 Հայաստան
«Եթե հանդիպումը կայանա, գրեթե վստահ եմ, որ ոչ մի արտառոց բան չի սպասվում, ուղղակի հերթական թուրքական նախապայմաններն են հնչեցվելու «սահմանի բացման» խայծի դիմաց»,-նման կանխատեսում է  հրապարակել պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը՝ անդրադառնալով վաղը կայանալիք հանդիպմանը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 30-ին Հայաստան-Թուրքիա սահմանին տեղի կունենա հատուկ ներկայացուցիչների 5-րդ հանդիպումը:
Ավելի վաղ թուրք հաղորդավարուհի Սենա Ալքանը X-ի իր միկրոբոլոգում գրել էր, որ Ռուբեն Ռուբինյանն ու  Սերդար Քըլըչն բանակցությունների 5-րդ փուլի առաջին հատվածը կսկսեն առավոտյան սահմանի հայկական կողմում, իսկ ցերեկը կշարունակեն թուրքական կողմում։
Ռուբեն Ռուբինյան- Սերդար Քըլըչ հանդիպումը նախատեսված էր հուլիսի 3-ին, ավելի ուշ թուրքական կողմը հետաձգեց այն։  Վերջին նագամ հատուկ ներկայացուցիչները հանդիպել են 2024-ի փետրվարի վերջին-մարտի սկզբին՝ Անթալիայում անցկացված դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում։

Политика 17:23 29/07/2024 Армения
Гегамян: Просто будут озвучены очередные турецкие предусловия в обмен на приманку об «открытии границы»
«Если встреча состоится, то я практически уверен, что ничего неординарного не ожидается: на ней просто будут озвучены очередные турецкие предусловия в обмен на приманку об «открытии границы»», – такой прогноз озвучил тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян.
Напомним, сегодня МИД Армении подтвердил, что 30 июля на границе между Арменией и Турцией состоится пятая встреча Специальных представителей.
Ранее о предстоящей встрече сообщила турецкая телеведущая Сена Алкан в соцсети X. Она указала, что назначенные Арменией и Турцией специальные представители по нормализации армяно-турецких отношений – Рубен Рубинян и Сердар Кылыч – проведут 5-й раунд переговоров на турецко-армянской границе. В соцсети X она написала, что встреча состоится утром на армянской стороне, днем - на турецкой.