Կրթություն, գիտություն 11:09 30/07/2024 Հայաստան
Հայաստանի թիմը 4 բրոնզե մեդալ է նվաճել Քիմիայի 56-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել է հուլիսի 21-30-ը Սաուդյան Արաբիայի Ռիադ քաղաքում:
ԿԳՄՍՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, օլիմպիադային մասնակցել է 88 երկրի 327 աշակերտ. յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել առավելագույնը 4 մասնակից:
Հայաստանի թիմի բոլոր մասնակիցներն արժանացել են բրոնզե մեդալների: ՀՀ թիմը ներկայացրել են Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի աշակերտներ Արման Խառատյանն /11-րդ դասարան/ ու  Արտավազդ Արաբաչյանը /12-րդ դասարան/, Քվանտ վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սերգեյ Թադևոսյանը և Սևանի ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Բենիամին Հայրապետյանը։ Օլիմպիադան անցկացվել է գործնական և տեսական փուլերով։
Թիմը ղեկավարել է Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատող Անդրանիկ Դավինյանը։
Հիշեցնենք, որ Քիմիայի 55-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Շվեյցարիայում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 1 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալների։

Education 13:03 30/07/2024 Armenia
Armenian school students secured 4 bronze medals at the 56th International Chemistry Olympiad held in Riyadh, Saudi Arabia, on July 21-30.
The competition brought together 327 contestants from 88 countries, the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
The Armenian team included Arman Kharatyan (11th grader) and Artavazd Arabachyan (12th grader) from Vanadzor Special School of Advanced Studies in Mathematics and Natural Sciences, Quantum College student Sergey Tadevosyan (12th grader) and Sevan High School student Beniamin Hayrapetyan (12th grader).
Their coach was Andranik Davinyan, a research fellow at the Scientific and Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry.