Քաղաքական 10:26 06/08/2024 Հայաստան
Այն ինչ հստակ տարանջատված է ԵՄ-ի համար, ՀՀ իշխանության համար քննարկման առարկա չի դառնում. Տիգրան Աբրահամյան
«Մինչ հայաստանյան իշխանությունը ագրեսիվ կեցվածքով կամ լավագույն դեպքում` լռությամբ է արձագանքում արցախցիների` Արցախ վերադարձի հարցին, ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը «Խաղաղության փաստաթղթի» բանակցությունների համատեքստում հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կլինեն Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մաս, իսկ որպես ճանապարհ մատնանշում է արցախցիների և ադրբեջանցիների ուղիղ բանակցությունները, որի հիմքում վերջիններիս անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձի իրավունքի ապահովումն է:
Ավելին, ԵՄ դիվանագետը նաև արձագանքել է Բաքվի` արցախցիների Արցախ վերադարձի թեման, այսպես կոչված, «արևմտյան Ադրբեջան» եզրույթի հետ զուգահեռ շրջանառության մեջ մտցնելուն, ընդգծելով, որ դրանք տարբեր հարթություններում գտնվող հարցեր են:
Այսինքն, այն ինչ հստակ տարանջատված է ԵՄ-ի համար, որևէ ձևով ՀՀ իշխանության համար քննարկման առարկա չի դառնում, դեռ չեմ ասում քպ-ական այն ներկայացուցիչների մասին, ովքեր Արցախի հարցը, այդ թվում` արցախցիների վերադարձի, համարում են փակված:
Հայաստանի իշխանությունը տարբեր առիթներով ապացուցել է, որ հայկական օրակարգ չի ներկայացնում և ընդամենը փորձում է տեղավորվել ադրբեջանական նախապայմանների շրջանակներում»:

Politics 13:05 06/08/2024 Armenia
Armenian opposition MP Tigran Abrahamyan has hailed the EU special envoy’s latest statements supporting the save return of the displaced Artsakh Armenians to their homes.
In an interview with JAMnews on Monday, the EU’s outgoing Special Representative for the South Caucasus and crisis in Georgia, Toivo Klaar, insisted on the involvement of the Karabakh Armenians in the normalization process between Armenia and Azerbaijan, calling for direct talks between Baku and them about their “safe and dignified return” to their homes.
Moreover, the EU diplomat drew a distinct line between the issue of the Artsakh people’s repatriation and the question of so-called “Western Azerbaijan”. “For me, these are completely distinct questions that cannot be mixed,” Klaar said.
“The Armenian authorities refuse to address in any way what the EU views as a separate issue, Moreover, some members of the Civil Contract party consider the Artsakh issue, including the repatriation of the Artsakh Armenians, closed,” Abrahamyan, the Pativ Unem faction secretary, wrote on Facebook on Tuesday.
“The Armenian government has repeatedly proven that it does not pursue an Armenian agenda, but rather complies with Azerbaijan’s preconditions,” the MP added.