Քաղաքական 12:11 07/08/2024 Հայաստան
«Վ. Օսկանյանը երեկ կարևոր խնդիր դրեց. պետք է ՀՀ իշխանություններին ստիպել՝ օրակարգ բերել արցախցիների վերադարձի խնդիրը։ Ակնհայտ է, որ իշխանությունը դա չի անելու։ Պահանջենք-չանի ու ցրվենք տներո՞վ։ Սա կնշանակի, որ հեծանվին զուգահեռ կյանք չկա. ուրեմն ստացվում է՝ կեցցե հեծանի՞վը։
Ոչ։ Կա այլ ճանապարհ.
1. Նախ պետք է հստակեցնել, թե ո´վ է պահանջողը։ Տրամաբանորեն դա պետք է անի Սրբազան շարժումը, որպես այսօրվա ամենամասնակցային հանրային պրոցես։ Շարժումն արցախցիների վերադարձի հարցը պետք է դարձնի իր հիմնական պահանջներից մեկը, որն ընկալելի է ինչպես ներսում, այնպես էլ դրսում։ Դա և´ պատմական օրակարգ է, և´ներքին, և´  ընթացիկ բանակցային, որովհետև դա թույլ է տալու մեղմել մեր դեմ առաջ քաշվող ադրբեջանական ստորացուցիչ պահանջները։
2. Արցախի նախագահի հրամանագրով պետք է ստեղծել «Վերադարձի նախարարություն» (գուցե՝ գործակալություն), որը լուրջ միավոր պետք է դառնա, այդ թվում՝ աշխատելով Օսկանյանի հանձնախմբի և միջազգային հումանիտար կենտրոնների հետ։ Սրա տակ պետք է դրվի փող և լուրջ ծրագիր։ Կարո՞ղ ենք դա համահայկական լոբբինգով դարձնել լուրջ միավոր. եթե աշխատենք՝ կարող ենք։
3. Սեպտեմբեր 28-29 տեղի է ունենալու Մայր տաճարի վերաօծման և Մյուռոնօրհնության արարողությունը։ Այս հրաշալի միջոցառմանն անկասկած ներկա են լինելու աշխարհի ազդեցիկ հայերը, և ուշագրավ է, որ այդ արարողությունը տեղի է ունենալու Արցախի հայաթափման միամյակին։ Կարևոր է այս բոլոր ազդեցիկ հայերին ներգրավել մի տրամաբանության մեջ՝ միավորելով երեք հստակ ուղերձի շուրջ.
ա. Հայության օրակարգում պետք է ամրագրել արցախցիների՝ իրենց բնօրրան վերադարձի խնդիրը՝ միջազգային իրավունքի պաշտպանության ներքո։
բ. Անվերապահ աջակցություն Հայ առաքելական եկեղեցուն և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։
գ. Սփյուռքի և Հայաստանի միջև միասնական նպատակների ձևակերպում և սփյուռքի դերի վերարժևորում (ի հակադրություն մեր հակառակորդների ցանկությունների և գործող իշխանության տեսլականի)։
Կա՞ արդյոք կյանք հեծանվից զատ
Այս հարցն իրականում ունի մի քանի կարևոր մոդիֆիկացիա. կա՞ արդյոք կյանք հեծանվից հետո, հեծանվի վրա և հեծանվին զուգահեռ։
Ցավոք, մեր պետության վիճակը և քաղաքական մտքի պարզունակությունը անկախության 33 տարում այս հարցի վրա է։
Ամենակարևորը երրորդ հարցն է՝ կա՞ արդյոք կյանք հեծանվին զուգահեռ. եթե այո, ապա առաջին հարցի պատասխանը միանշանակ այո է, իսկ երկրորդ հարցը դառնում է անհետաքրքիր։
Լավ, ի՞նչ անենք։ Հայաստանի շուրջ մեծ պատերազմի նախերգանքն է, Հայաստանի մասին սպառնալիքներ, պահանջներ և առաջարկներ՝ բոլոր կողմերից, մեր իշխանությունը գռեհիկ անհոգությամբ արձակուրդ է ցուցադրում։ Սրանց ինչո՞վ ենք դիմագրավում։ Հրապարակում՝ մի քանի տասնյակ հանրային   դեմքեր, մի քանի հազար՝ նույն քաղաքացիները, չընկրկող, չհանձնվող Սրբազանը։
Խնդիրն ամենևին բարոյահոգեբանական չէ, դրա հավեսը վաղուց չկա։
Որպեսզի մենք հեծանվից հետո ունենանք կյանք, պետք է հեծանվին զուգահեռ ձևավորենք լուրջ քաղաքական միտք և դրան ուղղված գործունեություն։
Պետք է ինքնակազմակերպվել և գրագետ քայլերով մինիմալիզացնել հեծանվորդի իմաստը։
Վերևում մեկ օրինակի վրա ցանկացա  ցույց տալ, որ մտածված և գրագետ աշխատելու դեպքում իրավիճակը կարելի է էապես փոխել։ Հարցերը կարելի է որակապես այլ նշաձողի բարձրացնել՝ արցախցիների վերադարձն ամրագրելով որպես հայության օրակարգ, հեծանվորդին դնելով որակապես նոր մեկուսացման մեջ, և Հայ առաքելական եկեղեցու համահայկական աջակցության շուրջ լրիվ նոր մթնոլորտ ստեղծելով։
Որպեսզի աշնանն ակնկալվող՝ հանրային զանգվածային ակտիվությունը չվերածվի հերթական սեզոնային սրացման, փոխել է պետք խաղի կանոնը։ Բոլորիս հայտնի են ծուղակները, որոնցով իշխանությունը հաղթում է։ Իշխանությանը պետք է դնել գաղափարական մեկուսացման մեջ, պրոցեսի հիմքում պետք է դնել գաղափարներ՝ չվախենալով, չխուսափելով ցավոտ հարցադրումներից, ոչ թե պարզապես ներկայացնել միջոցառումների աշխույժ (անգամ եթե պատկառելի) ցանկ»։

Политика 16:31 07/08/2024 Армения
Экс-министр иностранных дел Армении, координатор комитета по вопросам защиты основополагающих прав народа Арцаха Вардан Осканян поставил накануне важную задачу: нужно заставить власти РА включить в повестку дня вопрос возвращения арцахцев, написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«Очевидно, что власти Армении этого не сделают. Потребуем – не сделают, потом разойдемся по домам? Это будет означать, что жизни параллельно велосипеду нет. То есть получается: да здравствует велосипед?
Нет. Есть иной путь.
1. Сперва нужно уточнить, кто предъявляет требование. Логически это должно сделать Священное движение, как самый массовый на сегодня общественный процесс. Движение должно сделать вопрос возвращения арцахцев одним из своих основных требований, что понятно как внутри страны, так и за ее пределами. Это и историческая повестка, и внутренняя, и текущая переговорная, поскольку она позволит смягчить предъявляемые нам унизительные азербайджанские требования.
2. Указом президента Арцаха нужно создать «Министерство возвращения» (может, агентство), которое должно стать серьезной единицей, в том числе работая с комитетом Осканяна и международными гуманитарными центрами. На этот проект нужны финансы и серьезная программа. Сможем ли общеармянским лоббингом создать такую серьезную структуру? Если будем работать – сможем.
3. 28-29 сентября пройдут переосвящение кафедрального собора Армянской Апостольской церкви и чин освящения Святого Мира. На этой прекрасной церемонии, несомненно, будут присутствовать влиятельные армяне со всего мира, и примечательно, что эта церемония пройдет в годовщину деарменизации Арцаха. Важно консолидировать всех этих влиятельных армян в рамках одной логики, вокруг трех четких месседжей:
а. в повестке армянства нужно закрепить вопрос возвращения арцахцев на свою родину, под защитой международного права.
б. безусловная поддержка Армянской апостольской церкви и Католикоса всех армян.
в. формулирование общих целей Диаспоры и Армении и переоценка роли Диаспоры (вопреки желаниям наших противников и видению действующей власти).
Есть ли жизнь, кроме велосипеда?
На самом деле этот вопрос имеет несколько важных модификаций: есть ли жизнь после велосипеда, на велосипеде и параллельно велосипеду.
К сожалению, положение нашей страны и примитивизм политической мысли на 33-ом году независимости на уровне этого вопроса.
Самым важным является третий вопрос: есть ли жизнь параллельно велосипеду? Если да, то ответ на первый вопрос однозначно тоже – да, а второй вопрос становится неинтересным.
Хорошо, что делать? Вокруг Армении – прелюдия большой войны, в отношении Армении угрозы, требования, предложения со всех сторон, а представители власти с циничным бездушием демонстрируют кадры со своего отпуска. Чем противостоим этим? На площади –несколько десятков общественных персон, несколько тысяч тех же граждан, неунывающий, не сдающийся архиепископ.
Проблема вовсе не морально-психологическая, давно уже не до этого.
Чтобы у нас была жизнь после велосипеда, надо параллельно велосипеду сформулировать серьезную политическую мысль и вести деятельность в ее рамках», – отметил он.
«Чтобы ожидаемая осенью массовая общественная активность не вылилась в очередное сезонное обострение, надо изменить правило игры. Всем нам известны ловушки, благодаря которым власть побеждает. Власть нужно поставить в идеологическую изоляцию, в основу процесса нужно поставить идеи, не боясь, не избегая болезненных вопросов, а не просто представлять список активных (даже если внушительных) мероприятий», – резюмировал он.